Tepki yağdı! Charlie Hebdo kapağına Erdoğan'ı taşıdı

Tepki+ya%C4%9Fd%C4%B1%21;+Charlie+Hebdo+kapa%C4%9F%C4%B1na+Erdo%C4%9Fan%E2%80%99%C4%B1+ta%C5%9F%C4%B1d%C4%B1
ABONE OL

Fransız hiciv dergisi Charlie Hebdo'nun kapağındaki Erdoğan karikatürü tepkilere yol açtı.

Fransız mizah dergisi Charlie Hebdo, son sayısında AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın yer aldığı bir karikatürü kapak yaptı. Resmi Twitter hesabından bugün yayımlanacak sayının tanıtımını yapan Charlie Hebdo, derginin kapağını Erdoğan karikatürüne ayırdı. Erdoğan’ı bir kadınla tasvir eden karikatür “Erdoğan özelde çok komik" yazısıyla yayımlandı.


Karikatürde iç çamaşırlarıyla bir koltukta oturan Erdoğan'ın, yanında duran elinde bir tepsi içinde iki şarap kadehi bulunan tesettürlü bir kadının eteğini havaya kaldırdığı ve Erdoğan'ın "Ooo Peygamber" dediği görülüyor. Karikatürün başlığında ise "Erdoğan özel yaşamda çok komiktir" ibaresi yer alıyor.

Charlie Hebdo'nun karikatürü, iki ülke arasındaki krizi büyütebileceği yorumlarına da konu oldu.

İBRAHİM KALIN: KINIYORUZ

Karikatüre tepki gösteren Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, "Hiçbir inanç, kutsal ve değere karşı saygısı olmayan Fransız dergisinin Cumhurbaşkanımızla ilgili yayınını şiddetle kınıyoruz" ifadesini kullandı.

Kalın, Twitter hesabından yaptığı paylaşımda, şunları kaydetti:

"Hiçbir inanç, kutsal ve değere karşı saygısı olmayan Fransız dergisinin Cumhurbaşkanımızla ilgili yayınını şiddetle kınıyoruz. Bunlar sadece kendi müptezelliklerini ve ahlaksızlıklarını ortaya koyuyorlar. Kişi haklarına saldırı, mizah ve ifade özgürlüğü değildir. Ahlak ve edep yoksunu bu yayınların amacı, nefret ve husumet tohumları ekmektir."

twitter takip