Süleyman Soylu'dan, polislerin görüntülerinin alınmasını engelleyen genelge yorumu: Özel hayatın gizliliği

S%C3%BCleyman+Soylu%E2%80%99dan,+polislerin+g%C3%B6r%C3%BCnt%C3%BClerinin+al%C4%B1nmas%C4%B1n%C4%B1+engelleyen+genelge+yorumu:+%C3%96zel+hayat%C4%B1n+gizlili%C4%9Fi
ABONE OL

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, dün CNN Türk canlı yayına telefonla bağlanarak büyük tartışma konusu haline gelen Emniyet Genel Müdürlüğü'nün polislerin görüntülerinin çekilmesini yasaklayan genelgesiyle ilgili de konuştu.

Yayında, polislerin görüntülerinin alınasını engellemek amacıyla yayımlanan Emniyet genelgesinin Anayasa’ya aykırı olmadığını savunan Soylu, görüntü almanın özel hayatın gizliliğini ihlal ettiğini savundu.

ÖZEL HAYATIN GİZLİLİĞİ

“Kişisel Verileri Koruma Kurulu var. Bu kuruldan görüş almadan, bu konularda hiçbir adım atmayız. Burada iki ayağı var meselenin. Birincisi kişisel verileri koruma, ikincisi de Anayasa’nın 20’nci maddesinde özel hayatın gizliliği. Bunun Anayasa'ya aykırı olduğunu iddia eden Anaysa hukukçuları, çıksınlar konuşsunlar. Kesinlikle öyle bir şey söz konusu değil. Emniyet genelgesi Anayasa'ya aykırı değil. Peki bu basın özgürlüğünü engeller mi? Engellemez. Orada basın özgürlüğüyle ilgili herhangi bir durum da söz konusu değildir. Basın çekebilme hakkına sahiptir ve çeker. Vatandaşın polisi çekmesi Anayasa’ya aykırıdır. Kişinin rızası olmadan, bırakın polis memurunu, normal bir vatandaşın da telefonla kaydını alamazsınız.”

twitter takip