Sözcü yazarlarından hapis cezası yorumu: Çizgimi değiştirmem, yine yazarım

S%C3%B6zc%C3%BC+yazarlar%C4%B1ndan+hapis+cezas%C4%B1+yorumu:+%C3%87izgimi+de%C4%9Fi%C5%9Ftirmem,+yine+yazar%C4%B1m
ABONE OL

Sözcü gazetesi yazarları Emin Çölaşan ve Necati Doğru, Genel Yayın Yönetmeni Metin Yılmaz'ın da aralarında bulunduğu sanıkların, “FETÖ'ye yardım” iddiasıyla aldığı ceza onandı.

İstinaf Mahkemesi'nin 3 yıl 6 ay hapis cezasını onadığı Sözcü gazetesi yazarı Emin Çölaşan cezaya ilişkin olarak, "Meğer biz savunmalarımızı suyun üzerine yazmışız da haberimiz yokmuş!" yorumunu yaptı.

Çölaşan, "Benim gibi naçiz, zavallı kulların bile bu hukuksuzluktan nasibimizi alıyoruz… Şahsen benim ve gazetedeki bazı arkadaşlarımın payımıza da üç yıl altı ay hapis cezası düştü.Suçumuz ‘FETÖ'ye üye olmamakla birlikte bilerek ve isteyerek yardım etmek!'Tanrım, bu memlekette bunu en son yapacak olan bizlerdik ama ceza yemekten kurtulamadık ve İstinaf Mahkemesi bu kararı onadı. Meğer biz savunmalarımızı suyun üzerine yazmışız da haberimiz yokmuş! Yargıyı, hukuku ve adaleti kendi siyasal çıkarları doğrultusunda kullanıp kendilerinden olmayan herkesi korkutup sindirmeye kalkışan kim varsa onlara ‘Dur' de ya Rabbim. Amin" ifadesini kullandı.

“ÇİZGİMİ DEĞİŞTİRMEM YİNE YAZARIM”

Sözcü gazetesi yazarı Necati Doğru ise karara ilişkin olarak, "Ne bugünkü iktidarın ve ne de bundan sonra iktidara gelecek olanların karşısında diz çökmem. Haksızlıklar karşısında susmam" düşüncesini dile getirdi.

Doğru, "Susturmak istiyorlar. Susmam. Yıldırmak istiyorlar. Yılmam. 'Bak Sözcü'yü bile hapse koyacağız… Herkes bize biat etsin… İktidardan korksun…” demeye getiriyorlar. Buna izin vermem. Ne bugünkü iktidarın ve ne de bundan sonra iktidara gelecek olanların karşısında diz çökmem. Haksızlıklar karşısında susmam. Bugüne kadar iktidar ağzıyla konuşmadım ve yazmadım diye bize (Sözcü'ye) ve bu bağlamda bana “leke sürmek” istediler. Rüşvet almaya teşebbüs suçundan mahkum olmuş bir savcının yazdığı uyduruk iddianame ile bana da 3 yıl 6 ay 15 gün hapis cezası kestiler. 75 yaşındayım. Yatarım" değerlendirmesinde bulundu.

Doğru, "Çıkarım. Çizgimi değiştirmem. Yine yazarım. Bu leke bize yapışmaz. Tuz koktu. Benim için en yüce mahkeme okurlarımın vicdanıdır. 8 gazete değiştirdim. Beni okurum 44 yıldır yargılıyor, bir leke sürmedi" ifadesini kullandı.

twitter takip