Soylu'dan, 'İmamoğlu'na soruşturma' açıklaması: Bana göre suç ama soruşturma izni vermem

Soylu%E2%80%99dan,+%E2%80%99%C4%B0mamo%C4%9Flu%E2%80%99na+soru%C5%9Fturma%E2%80%99+a%C3%A7%C4%B1klamas%C4%B1:+Bana+g%C3%B6re+su%C3%A7+ama+soru%C5%9Fturma+izni+vermem
ABONE OL

İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkanı Ekrem İmamoğlu, türbeye girerken ellerini arkadan bağladığı gerekçesiyle hakkında CİMER'e yapılan bir şikayet üzerine ön inceleme başlatılmıştı... İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, o şikayetle ilgili açıklamalarda bulundu.

24 TV'de, Belkıs Kılıçkaya, Murat Çiçek ve Mustafa Kartoğlu'nun sorularını yanıtlayan İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, İBB Başkanı İmamoğlu hakkında Fatih Türbesi’ne girerken ellerini arkadan bağladığı için başlatılan ön incelemeyle ilgili konuştu.

Soylu'nun açıklamaları şöyle:

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu, bu törende ne için var? İstanbul’un fatihi, Fatih Sultan Mehmet Han için fethin ertesi gününde orada, onun kabrini ziyaret etmek için, ona dua etmek için, ona medyun-u şükran olduğumuz tüm İslam alemi adına, İstanbul adına hislerimizi ifade etmek için var. Onun görevi orada o.

Vatandaş bunu görünce doğal olarak bunun hem Gülbahar Hatun’a, hem Fatih Sultan Mehmet’e saygısızlık olduğunu düşünüyor. Bu görüntüleri gördükten sonra ben de saygısızlık olduğunu düşünüyorum.

"Bana göre suç"

Soylu, “Bu suç mudur?” sorusuna “Bana göre öyle. Böyle bir görüntü olamaz” yanıtını verdi ve şöyle devam etti:

Bu bir vatandaşımızın şikayeti. Birçok şikayet var böyle, birçok yerden gelmiş. Başka bir şikayet daha var bunun dışında o da şu, diyor ki siz terör örgütünün desteklediği siyasi partinin belediye başkanına gidiyorsunuz, suçu ve suçluyu, kayyımları övüyorsunuz. ‘Sizin görevden alınacak olmanızı kabul etmiyorum’ diyorsunuz. Vatandaş onu da şikayet ediyor. Birçok yerden geliyor ve bu şikayetler toplanıyor.

Bu şikayetler 2 türlü bize gelir. Valiliklere ve İçişleri Bakanlığı’na gelir. 2’ncü tür olarak savcılığa suç duyurusunda bulunulur. Savcılık suç duyurusuyla birlikte işleme koyar. Tartışma şu: Burada bu işleme konulmalı mıydı. Burada kişiye özel bir durum söz konusu değildir. Burada bir soruşturma söz konusu değildir. Ben buna soruşturma izni vermem."

twitter takip