RTÜK, bağımsız gazeteciliği hedef aldı: 'Yabancı kurumlardan fon almaları milli güvenlik sorunu olabilir'

RT%C3%BCK,+ba%C4%9F%C4%B1ms%C4%B1z+gazetecili%C4%9Fi+hedef+ald%C4%B1:+%E2%80%99Yabanc%C4%B1+kurumlardan+fon+almalar%C4%B1+milli+g%C3%BCvenlik+sorunu+olabilir%E2%80%99
ABONE OL

Türkiye'de medya kuruluşlarının yabancı kurum ve kuruluşlardan fon almasıyla ilgili tartışmalara Radyo ve Televizyon Üst Kurulu'ndan (RTÜK) da açıklama geldi. RTÜK, günlerdir sosyal medyada devam eden linç kampanyasını fırsata çevirdi.

RTÜK'ten yapılan yazılı açıklamada şu ifadeler e yer verildi: 

"Türkiye'yi dışarıdan dizayn etme çabasında olanların kullandığı en önemli argümanların başında da maalesef medya gelmektedir. Basın özgürlüğü adı ve görüntüsü altında Türkiye düşmanlığı şifreleri üretilmekte ve algı operasyonlarıyla negatif propagandalar topluma pompalanmaktadır.

"Yabancı kurum ve kuruluşların fonlarıyla Türkiye'de faaliyet gösteren medyanın olası milli güvenlik sorunlarına yol açabileceği gerçeğiyle hareket ederek Üst Kurul olarak gerekli tüm düzenleme ve denetleme faaliyetlerini titizlikle ele almaktayız. Yerli ve milli medyamız yalnız ve sahipsiz değildir. Ülkemiz kendi milli yayın kuruluşlarının her zaman yanındadır."

RTÜK'ün, açıklamayı Twitter'dan "Yerli ve milli medyamızın yanındayız" ifadeleriyle paylaşarak bağımsız gazetecileri hedef göstermesi dikkat çekti.

twitter takip