Müyesser Yıldız'ın avukatından açıklama: 'Amaç Müyesser Hanım'ın dijital arşivlerine ulaşmaktı'

M%C3%BCyesser+Y%C4%B1ld%C4%B1z%E2%80%99%C4%B1n+avukat%C4%B1ndan+a%C3%A7%C4%B1klama:+%E2%80%99Ama%C3%A7+M%C3%BCyesser+Han%C4%B1m%E2%80%99%C4%B1n+dijital+ar%C5%9Fivlerine+ula%C5%9Fmakt%C4%B1%E2%80%99
ABONE OL

Dört gün gözaltında kaldıktan sonra dün gece yarısı tutuklanan gazeteci Müyesser Yıldız'ın avukatı karardan sonra bir açıklama yaptı ve soruşturmanın esas amacının deneyimli gazetecinin arşivine ulaşmak olduğunu ifade etti.

Pazartesi sabahı gözaltına alınan Odatv Ankara Haber Müdürü Müyesser Yıldız ve Tele1 Ankara Temsilcisi İsmail Dükel için karar dün gece saatlerinde verildi. Dükel adli kontrol şartıyla serbest bırakılırken Yıldız tutuklandı.
 
İki gazeteci dün akşama doğru emniyetteki sorgularının ardından savcılığa sevk edildi. 19.00'da başlayan ifade verme işlemleri gece saat 22.40'ta tamamlandı.
 
Müyesser Yıldız ve İsmail Dükel ile şüpheli asker E.B. tutuklanmaları istemiyle nöbetçi sulh ceza hakimliğine sevk edildi. Hakimlik sorgusunun ardından Müyesser Yıldız ve aynı kapsamda gözaltına alınan E.B. tutuklanırken, İsmail Dükel adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı. Yıldız ve E.B., hakkında "kuvvetli suç şüphesi bulunması, delilleri karartma ihtimali ve kaçma şüphesi" nedeniyle tutuklama kararı verildi.
 
Odatv'nin aktardığı habere göre; Müyesser Yıldız ve İsmail Dükel'in sorgusu sırasında kalabalık bir TEM ve çevik kuvvet ekibi yoğun güvenlik önlemi aldı.
 
Gazetecilere 3 avukat sınırlandırılması konuldu.
 
Savcılık sorgusu sürerken ve henüz sevk kararı açıklanmamışken ceza hâkimliği salonunun hazırlandığı görüldü. 
 
“TEMEL AMAÇ MÜYESSER HANIM'IN DİJİTAL ARŞİVİNE ULAŞMAKTI"
 
Savcılığın gözaltına alma gerekçesi “siyasi ve askeri casusluk” (TCK328) olan Yıldız’ın mahkemeye “gizli kalması gereken bilgileri açıklamaktan” (TCK329) sevk edilerek tutuklanması dikkat çekti.
 
Müyesser Yıldız’ın avukatı Erhan Tokatlı’nın tutuklama kararının ardından Yıldız’a isnat edilen suçlamaya kanıt olarak iki haberin gösterildiğini açıkladı.
 
Yıldız hakkında verilen karar “Kim bu Hafter'le görüşen Türk komutanlar” ve “Libya'ya hangi komutan gitti... Yerine kim geldi” başlıklı iki haberi oldu.
 
Avukat Tokatlı, soruşturmanın arkasında FETÖ organizasyonu olduğunu belirterek, “Soruşturmanın temel amacı da Müyesser Hanım'ın dijital arşivlerine ulaşmaktı” ifadelerini kullandı.
 
Müyesser Yıldız’ın evinde yapılan aramada kendisinin dışında ailesinin de telefon ve bilgisayarlarına imajı alınmadan el konmuştu.
 
Avukat Tokatlı yaptığı açıklamada, tutuklamaya gerekçe gösterilen iki haberi aktararak, “O iki haberin bir tanesi General Hafter ile birlikte görüldüğünü yazdığı iki tane FETÖ’cü general diğeri de Libya’ya görevlendirilen bir Korgeneral ilgili haber. O da atama emri daha önceden ifade edilmiş gizli olmadığı bir haber. Biz bu iki haberin nasıl bu ülkenin gizliliğini ihlal ettiğini, nasıl ulusal çıkarları zedelediğini anlamak mümkün değil” ifadelerini kullandı.
 
Haberlere erişim yasağının bile getirilmediğini hatırlatan avukat Tokatlı, “Madem ki bu haberler bu kadar gizliydi o zaman bunların bir erişim yasağı olmalıydı. Ama bunları ben mahkemede cep telefonumdan açarak okuyabildim. Anladığımız kadarıyla bizdeki karar şudur ki bu yeni bir FETÖ olayıdır. Temel amacı da Müyesser Hanım'ın dijital arşivlerine ulaşmaktır. Çünkü Müyesser Hanım'ın biz dijital arşivlerine baktığımızda 15 Temmuz darbe davalarının hepsine iştirak ettiği için o davaların ek klasörlerinde duruşmalarında elde edilen bilgilerin kripto darbecilerin ve kripto FETÖ’cülerin açığa çıkma telaşıyla kotardıkları yargının, polisin, askerin içerisindeki kripto elemanlarıyla kotardıkları bir soruşturmadır bu” diye konuştu.
 
twitter takip