Mustafa Kemal Atatürk'ü saygı ve özlemle anıyoruz...

Mustafa+Kemal+Atat%C3%BCrk%E2%80%99%C3%BC+sayg%C4%B1+ve+%C3%B6zlemle+an%C4%B1yoruz...
ABONE OL

Ulu önderimiz Atatürk’ü, vefatının 85. yılında saygıyla anıyoruz...

Kurtuluş Savaşı'nın önderi, Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu ve ilk Cumhurbaşkanı Gazi Mustafa Kemal Atatürk, tarihler 10 Kasım 1938’i gösterdiğinde saat 09.05’te hayata gözlerini yumdu. Tüm ülkeyi yasa boğan vedanın ardından 85 yıl geçmesine rağmen Büyük Önder Atatürk, Türk milletinin kalbinde yaşamaya devam ediyor.

Türkiye, 10 Kasım 1938’de hayata gözlerini yuman Atatürk’ü ebediyete intikalinin 85. yılında saygıyla anıyor. Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu ve büyük önderi Mustafa Kemal Atatürk, 57 yıllık yaşamında milletinin ve vatanının bağımsızlığı için girdiği her mücadelede askeri ve siyasi dehasıyla ve milletinin yardımıyla zafere ulaşmıştı.

TARİHİN AKIŞINI DEĞİŞTİREN BİR BAŞKOMUTAN: GAZİ MUSTAFA KEMAL ATATÜRK

Büyük Önder Atatürk, 1881’de Selanik’te dünyaya geldi. Annesi Zübeyde Hanım’ın arzusu doğrultusunda ilköğrenimine Hafız Mehmet Efendi’nin mahalle mektebinde başlayan Atatürk, daha sonra babası Ali Rıza Efendi’nin isteği ile geçtiği Şemsi Efendi Mektebinde ilkokulu bitirdi.

Yalnızca Türk milletinin Kurtuluş Savaşı’nı başarıyla yöneten bir komutan olarak değil aynı zamanda gerçekleştirdiği devrimlerle de dahi bir devlet adamı olarak tarihe geçen Mustafa Kemal Atatürk, 57 yıl süren yaşamında, milletinin ve vatanının bağımsızlığı için yılmadan çalıştı ve girdiği her mücadeleden zaferle çıktı.

Askeri ve siyasi dehasıyla Türk ve dünya tarihine adını altın harflerle yazdıran Mustafa Kemal Atatürk, 10 Kasım 1938’de 57 yaşındayken Dolmabahçe Sarayı’nda saat 9’u 5 geçe hayata gözlerini yumdu. Atatürk’ün vefatı sadece Türkiye’de değil bütün dünyada büyük üzüntüyle karşılanırken, yabancı devlet adamları birçok açıklama yaptı ve mesaj yayımladı.

Atatürk’ün Türk bayrağına sarılı tabutu, Dolmabahçe Sarayı büyük tören salonunda bir katafalk üzerine yerleştirilerek 3 gün süreyle milletin ziyaretine bırakıldı.

Cenaze, daha sonra 20 Kasım 1938’de Ankara’ya getirildi ve 21 Kasım 1938’de büyük törenle Etnografya Müzesi’ndeki geçici kabrine konuldu. Cenaze törenine bütün dünya devletleri özel temsilciler gönderdi. Törende, Çanakkale’de ve diğer muharebelerde Atatürk’e karşı savaşmış yabancı generaller de yer aldı. Atatürk’ün naaşı, ölümünün 15’inci yılı olan 10 Kasım 1953’te Anıtkabir’e nakledildi.

twitter takip