Mehmet Öz'e gazeteci Ali Çınar'dan tepki: 'Türk vatandaşlığından çıkacağım demesi utanç verici'

Mehmet+%C3%96z%E2%80%99e+gazeteci+Ali+%C3%87%C4%B1nar%E2%80%99dan+tepki:+%E2%80%99T%C3%BCrk+vatanda%C5%9Fl%C4%B1%C4%9F%C4%B1ndan+%C3%A7%C4%B1kaca%C4%9F%C4%B1m+demesi+utan%C3%A7+verici%E2%80%99
ABONE OL

ABD’nin ünlü doktoru Mehmet Öz, Pensilvanya eyaletinden Cumhuriyetçilerin adayı olarak Senato‘ya girmesi halinde Türk vatandaşlığından ayrılacağını açıklamasına Türk Amerikan Dernekleri Federasyonu (TADF) Başkanlığını da yürüten Ciner Medya Grubunun ABD Temsilcisi Ali Çınar‘dan sert tepki geldi.

Türk asıllı Amerikalı doktor Mehmet Öz senatör olarak Senato‘ya girmesi takdirinde Türk vatandaşlığından ayrılacağını açıkladı.

Mehmet Öz bu açıklamayı Cumhuriyetçi partideki rakibi David McCormick‘in nereye ait olduğunu sorgulaması üzerine yaptı.

Senatör olmak için adaylığını Aralık ayında açıklayan Öz, Pensilvanya eyaletinden Cumhuriyetçilerin adayı olmak için sıkı bir rekabetin içinde.

ABD‘de bir Türk ailenin çocuğu olarak dünyaya gelen Öz, seçilmesi takdirinde Senato’ya giren ilk Müslüman olacak.

Yatırım şirketi Bridgewater Associates‘in başında bulunan ve adaylık yarışında Öz‘ün rakibi olan McCormick, Öz’ün neden ABD ordusu yerine Türk ordusunda askerliğini yaptığını sorgulamıştı.

Aynı zamanda ABD kamuoyunda Öz’ün seçilmesi takdirinde bir Türk vatandaşı olarak nasıl güvenlik brifingi alabileceğine dair tartışmalar yürütülüyordu.

ABD’deki Türk derneklerinin New York merkezli çatı kuruluşu Türk Amerikan Dernekleri Federasyonu (TADF) Başkanlığını da yürüten Ciner Medya Grubu'nun ABD Temsilcisi Ali Çınar, Mehmet Öz’ün bu açıklamalarına sosyal medya hesabından sert tepki gösterdi:

“Mehmet Öz Konusu; Son 1 aydır verdiği demeçler nedeni ile ABD’deki Türkleri ve Türkiye’yi üzmüş durumda. Senatör olursam, Türk vatandaşlığından çıkacağım açıklaması UTANÇ verici. Kongrede çifte vatandaş çok üye var. Nerden geldiğini unutan, Türklüğünden utananları tarih de unutmaz.”

twitter takip