Mahir Ünal'dan Aşk101 itirafı: 'Bir eşcinsel hikayesiydi'

Mahir+%C3%BCnal%E2%80%99dan+A%C5%9Fk101+itiraf%C4%B1:+%E2%80%99Bir+e%C5%9Fcinsel+hikayesiydi%E2%80%99
ABONE OL

AKP Genel Başkan Yardımcısı Mahir Ünal, Cüneyt Özdemir'in YouTube üzerinden yayınlanan programına katılarak Netflix'in eşcinsel bir karakter olduğu iddiasıyla çok konuşulan dizisi Aşk101 hakkında açıklamalar yaptı. Ünal, karakterin ilk olarak eşcinsel olarak kurgulandığını ifade etti.

AK Partili Genel Başkan Yardımcısı, Tanıtım ve Medya Başkanı ve Kahramanmaraş Milletvekili Mahir Ünal, Gazeteci Cüneyt Özdemir’in Youtube’taki canlı yayınına katıldı. 
 
Yeni sosyal medya düzenlemesine ve LGBTİ+ yasaklarına dair ayrıntılı bilgiler veren Ünal, Aşk 101 dizisindeki Osman karakterinin senaryonun ilk versiyonunda eşcinsel olarak kurgulandığını açıkladı.
 
Ünal konuşmasında, “Şimdi şöyle bir şey oldu geçenlerde. Netflix bir dizi istedi. Dizinin senaryosu hazırlandı ve dizi bir eşcinsel hikayesiydi ve orada Osman isminde bir eşcinsel üzerinden yerli yapım firmasına bir dizi yapım teklifi verdi Netflix,” açıklamasında bulundu.
 
Ünal’ın bu açıklamasıyla yayınlanmadan önce eşcinsel karakter yer alacağı üzerine söylenti çıkan ancak yayına girdiğinde eşcinsel karakter yer almayan Aşk 101 dizisinin sansürlenmiş olduğu ortaya çıktı.
 
Ünal açıklamasında şunları dedi:
 
Netflix bir dizi istedi, dizinin senaryosu hazırlandı. Ve dizi bir eşcinsel hikâyesiydi ve orada Osman isminde bir eşcinsel üzerinden yerli yapım firmasına bir dizi yapım teklifi verdi. Bu normal bir şey diyebilirsiniz. Ama Almanya'da, Fransa'da Hollanda'ya ya da ABD'de, bir eşcinsel kendi özel hayatını yaşar ama gazete almaya gittiğinde eğer yanında çocuk edindiği ya da kendi çocuğu da olabilir, gazete bayisine gittiğinde bir porno dergisinin poşet içinde satılmamasına tepki gösterir. Şimdi bu ülkede pankart açılıp, bu ülkenin bütün değerlerine, inançlarına karşı bir mücadele biçimine eşcinsel ya da başka eğilimleri dönüştürürseniz, ya da LGBT'yi siyasi parti gibi konuşan bir yapıya dönüştürürseniz, kaçınılmaz olarak bir ahlak tartışmasını ve bir kültürel tartışmayı gündeme getirirseniz
 
TWITTER’I KAPATMAK ÇÖZÜM DEĞİL!
 
Mahir Ünal, Cüneyt Özdemir'ın "Twitter'ı kapatacak mısınız?" sorusuna "Twitter bugün Alman hukukunu, Fransız hukukunu tanıyor. Ancak Türkiye'de ne hukuki ne de mali yükümlülük altına girmiyor. İran'da bugün bu siteler kapalı ama herkes VPN üzerinden giriyor. Biz sosyal ağlarla sonuna kadar görüşmelerimizi, müzakerelerimizi sürdüreceğiz. Kapatmak tabii ki çözüm değil" cevabını verdi.
 
AK Partili Ünal Cüneyt Özdemir'in "Diğerlerini anladım da, Netflix niye araya sıkıştı. Neden gündeme geldi?" sorusunu ise, "Netflix araya sıkışmadı. Cumhurbaşkanımızın konuşmasının bağlamına baktığımızda, sosyal ve dijital ağların var oluşuna bir karşı olma ifade etmiyor. Dikkat ederseniz orada diyor ki, buraların bir düzen altına alınması ve buralardaki ahlâksızlığa çözüm bulmak gerektiğini söylüyor. Youtube'da bir kanal açıldı. Bir anda 500 bin takipçiye ulaştı. Bu kanalda 14-15 yaşındaki çocukların cinsel deneyimlerinin paylaşıldığı bir kanal açıldı. Şimdi bu bizim onaylayabileceğimiz bir şey olabilir mi? Hayır olamaz. Cumhurbaşkanımız orada ortaya çıkan ve çıkacak olan, Türkiye Cumhuriyeti Devleti'nin yasalarının ve hassasiyetin ortaya çıkacak sonuçlara karşı olduğunu ifade etti" diye yanıt verdi.
 
Mahir Ünal, Özdemir'in "Türkiye'de eşcinsellik yasaklandı mı? Böyle bir problem mi var acaba?" şeklindeki sorusunu ise, "LGBT'yle ilgili yani burada birçok şey söylenebilir. Hukuki olarak, her bir bireyin vatandaş olmasından kaynaklanan hakları vardır. Eşcinsellik üzerinden, LGBT üzerinden meselenin tartışılmasını doğru bulmuyorum” diyerek cevapladı.
 
twitter takip