Magazin dünyasından hangi isimlere sansür uygulanıyor? 'Bu ünlülerin haberlerine ilk sayfada yer yok'

Magazin+d%C3%BCnyas%C4%B1ndan+hangi+isimlere+sans%C3%BCr+uygulan%C4%B1yor?+%E2%80%99Bu+%C3%BCnl%C3%BClerin+haberlerine+ilk+sayfada+yer+yok%E2%80%99
ABONE OL

Gazeteci Timur Soykan, iktidar medyasında sansür uygulanan magazin dünyasının ünlü isimlerini bugünkü yazısında kaleme aldı.

BirGün Gazetesi yazarı Timur Soykan, bugünkü köşe yazısında; muhalif açıklamalarıyla bilinen bazı ünlü isimlerin haberlerinin iktidara yakın gazetelerde ilk sayfada yer almadığını yazdı.
 
İktidarın elinde bulunan gazetelerinde bazı isimler hakkında ancak olumsuz haberlerin ilk sayfadan verildiğini, bunun haricindeki haberlere ise çok kısa değinildiğini ifade eden Timur Soykan bu isimlere örnek olarak; Murat Boz, Bergüzar Korel, Gökhan Özoğuz ve Cem Yılmaz'ı gösterdi.
 
Soykan yazısının sonunu ise; geçen hafta konuk olduğu TV programında Cumhurbaşkanı Erdoğan için "Gördüğüm en iyi lider" değerlendirmesini yapan Serdar Ortaç'ın sözlerini yazdığı bir şarkı sözü ile bitirdi ve "Bu devirde kimse sultan değil, hükümdar değil, bezirgân değil, bu kadar güvenme hiç kendine kimse şah değil padişah değil" ifadelerine yer verdi.
 
Timur Soykan yazısında şunları yazdı:
 
...
 
Peki, çıplak kralın olmayan kaftanını alkışlamayan şarkıcıların hali nicedir?
 
Saray onlar için ‘Yıldız Söndürme Operasyonları’ yapıyor.
 
İktidarın kontrolü altında olan Türkiye’deki medyanın yüzde 95’inde ‘yasaklılar listesi’ var. Demirören Grubu’na satıldıktan sonra tabutuna son çivi çakılan eski ‘merkez medya’nın amiral gemisi Hürriyet de ‘unutturma’ operasyonlarında görevli.
O ünlülere gazetelerin birinci sayfalarında yer yok. ‘Tık’ savaşı veren internet sitelerinde mecburen haber oluyorlar.
 
Örnek mi?
 
Murat Boz.
 
YSK darbesiyle mazbatası geri alınan İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu’na seçim kampanyası için 100 bin TL bağışlayınca ‘yasak listesi’ne yazıldı. O günden sonra magazin programlarında, sayfalarında yeri küçüldü.
 
‘Athena Gökhan’ yasaklılar listesinin başında. Çektiği filmin basın bülteni anında çöpte. Birinci sayfa mı? Zinhar yasak.
Geçmişte magazin muhabirlerinin peşini bırakmadığı Bergüzar Korel, Instagram hesabında doğum sonrası kilolarını paylaşsa da haber değil.
 
AKP’nin trol ordusunun her fırsatta linç ettiği Cem Yılmaz da operasyonun büyük hedeflerinden. Son dönemde aleyhinde olmadığı sürece haberin birinci sayfalık değeri yok.
 
Yasaklılar listesi çok uzun anlatmaya sayfalar yetmez. Zaten hepimiz mangal gibi yürekleriyle yıllardır Silivri’nin soğuğunu göze alıp hiç susmayan bazı sanatçıların şahidiyiz.
 
MAGAZİNİN SANSÜR MEMURLARI
 
Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı’ndaki bazı memurların işi gücü bunlar işte.
 
Cumhurbaşkanlığı’nın tüm organizasyonlarını yapan Polat Yağcı ve 90’ların en kirli magazin figürleri birlik olmuş bu memurlarla milyonlarca liralık işler bitiriyor. Saray’ın hizmetinde, magazin dünyası için ibret-i alemlik cezalar kesiyorlar.
 
İşte ‘Reis’e hayran, şarkı olmayan sözler böyle yazılıyor.
 
twitter takip