Lütfü Savaş, hem ‘bağımsız adaylık’ açıklaması yaptı hem de 'Ben de depremzedeyim' dedi!

L%C3%BCtf%C3%BC+Sava%C5%9F,+hem+‘ba%C4%9F%C4%B1ms%C4%B1z+adayl%C4%B1k%E2%80%99+a%C3%A7%C4%B1klamas%C4%B1+yapt%C4%B1+hem+de+%E2%80%99Ben+de+depremzedeyim%E2%80%99+dedi%21;
ABONE OL

Adaylığı kamuoyunda ve CHP içinde tartışmalara neden olan Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Lütfü Savaş, “CHP göstermese bağımsız aday olurdum” diye konuştu.

Yerel seçimlerdeki belediye başkan adaylarını belirleyen CHP’de en çok konuşulan isim Hatay Büyükşehir Belediye Başkan Lütfü Savaş oldu.

6 Şubat depremlerinin yıl dönümünde protesto edilen Savaş, adaylıktan çekilmeyeceğini açıklamış, CHP lideri Özgür Özel ise anketleri işaret ederek “Anketlerde bir şey görürsek müdahale ederiz” demişti.

Savaş’ın CHP’nin reklam filminde yer almaması ve aday tanıtım toplantısında isminin anons edilmemesi adaylıktan çekileceği yönünde yorumlanırken CHP Genel Başkanı Özgür Özel, Savaş’la devam edeceklerini duyurdu.

CHP’deki Hatay düğümünün çözülmesiyle birlikte gözler Lütfü Savaş’a çevrildi.

Savaş, adaylık sürecinde yaşananları ve Özgür Özel’le arasındaki görüşmeyi ilk kez anlattı.

Sözcü yazarı İsmail Saymaz’a konuşan Savaş, şu ifadeleri kullandı:

“Genel Başkan Yardımcısı Gökhan Zeybek, gece aramış. Sabah döndüm. Genel merkeze çağırdı, gittim. ‘Anketler çok kötü’ dedi. Dört anket varmış. Ne görünüyor? Yüzde 22 görünüyorsun” diyor. Çok tuhaf... İstatistik bilirim. “Bunlar doğru değil’ dedim. ‘Başka adam bul yerine’ dedi. ‘Önerebilecek durumum yok. Ben kazanamıyorsam, kimsenin kazanma şansı yok’ dedim. Bir milyondan fazla insan var oy kullanacak. Vekaletle nasıl yapacağız? Dedim ki ‘O zaman beni affedin, gidiyorum.’ Affedin derken, partiden ayrılmak, değil mi? Tabi, kendime güveniyorum. Ben kazanırım.

ÖZGÜR ÖZEL’LE NE KONUŞTULAR?

(Bağımsız aday mı olacaktınız?) Olabilirdim. Pazartesi saat 10.30’da genel başkan davet etti. Dedim ki ‘Ben anketlerde iyiyim, seçimi kazanıyorum.’ İki anket götürdüm. İkisinde de öndeyim. Özel, ‘Başkanım bir kişi öner, onu yapalım’ dedi. ‘Önerecek kimse yok’ dedim. O kadar anket yapılmış, birisi yaklaşamamış. Dedim, ‘Müsadenizi isteyeyim.’ ‘Bizden haber bekleyin’ dedi. Gece beni çağırdı. ‘1 Nisan sabahı, Atatürk’ün emanet ettiği o coğrafyayı Atatürk’ün kurmuş olduğu partiyle almak istiyorum. Ben mutlu olacağım. Sizin de olmanızı istiyorum’ dedim. Milletvekilimizi, il başkanımızı, ilçe başkanları ve adaylarımızı çağırdı. ‘Kefil misiniz?’ dedi. Üçte ikisi ‘Kefiliz’ dedi. ‘Tamam dedik.’ Hatay’da durum ne? Kazanacağız.”

“BEN DE DEPREMZEDEYİM”

Savaş, depremle ilgili gelen eleştirilere de şöyle yanıt verdi:

“Ben de depremzedeyim. Hiç terk etmedik Hatay’ı. En fazla iş yapması gereken, iktidardır. Hangi bütçeyle yapacağım? İş yüküm 12 kat artmış, gelirim yüzde 40’a düşmüş. Bu şartlarda belediye ne yapabilir? Benim dışımdaki hiçbir belediye başkanı çıkıp konuşamadı. Beş yıl ruhsat verdim, o da sadece Antakya merkezde. Ama sadece Antakya’da yıkım olmadı. Şehrin her noktasında oldu. 2018’de imar affı çıktı, bu şehirde 205 bin bölüm affedildi. Diyorsunuz ki mezarda oturmaya devam edin. Siz affediyorsunuz ama rabbim affetmiyor."

GÖKHAN ZAN AÇIKLAMASI

Savaş, TİP’ten Hatay adayı olan Gökhan Zan’ın eleştirilerine ilişkin soruya da şöyle yanıt verdi:

"Hiç görüşmedim. Altı yedi sene beraber çalıştık Hatayspor’da ‘Avrupa’da ders alacağım’ diye vedalaştı, gitti. Nişan yüzüğünü taktım. Nikâhını kıydım. Eşim nikâh şahididir. Gökhan’la sıkıntımız yoktu. Ama siyasete girince demek ki insanlar farklı platforma dönüşebiliyor."

Saymaz, bugünkü yazısında aktardığı röportaj için, “Bu söyleşi iki gün önce yapıldı. Gökhan Zan’ın, adaylığını çekmesi için mafya tarafından tehdit edildiği ve kendisine para teklif edildiği iddiasını sormak için dün Lütfü Savaş’ı aradım. Ancak kendisine ulaşamadım” notunu düştü.

twitter takip