'Krizden çıkış manifestosu' Türkiye'de yalnızca Cumhuriyet'te yayınladı!

%E2%80%99Krizden+%C3%A7%C4%B1k%C4%B1%C5%9F+manifestosu%E2%80%99+T%C3%BCrkiye%E2%80%99de+yaln%C4%B1zca+Cumhuriyet%E2%80%99te+yay%C4%B1nlad%C4%B1%21;
ABONE OL

Dünyada 650 üniversiteden 3 binden fazla araştırmacı koronavirüs salgınının ardından demokratik toplum ve sürdürebilir bir ekonomi için ekonomik sistemin kurallarının yeniden yazılma çağrısı yapan bir bildiriye imza attı. Bu bildiriyi, Türkiye'den yalnızca Cumhuriyet yayınladı.

5 kıtadaki 29 ülkede 33 medya kuruluşu tarafından 16 Mayıs’ta yayınlanacak bildiride, 3000'i aşkın araştırmacı akademisyen, Covid-19’dan alınan derslere kulak vererek, daha demokratik bir toplum ve sürdürülebilir bir ekonomi için, ekonomik sistemin kurallarını yeniden yazma çağrısı yapıyor. Sağlık, iklim, politik ve ekonomik krizlerin eşiğinde yapılan bu çağrı, üç temel prensibi rehber alıyor: işyerlerini demokratikleştirmek, işi bir meta olmaktan çıkarmak ve çevresel sürdürülebilirliği sağlamak.
 
Manifestoyu kaleme alan ve imzalayan akademisyenler bilimsel bir yaklaşımı esas alıyor: “Bilim insanları olarak bizim sorumluluğumuz, titiz araştırmaların verileri ve sonuçları ışığında, topluma alternatifler sunmak ve toplumun kendi geleceğini şekillendirmesine yardımcı olmak. Araştırmaları sayesinde bilim insanları, geçmişte yapılan hataların tekrarlanmamasına ve alternatifler üreterek daha demokratik ve sürdürülebilir bir ekonomik gelecek hazırlanmasına yardımcı olabilir.”
 
MANİFESTOYU YAYINLAYAN MEDYA KURULUŞLARI ŞÖYLE:
 
TÜRKİYE: Cumhuriyet
 
İNGİLTERE: The Guardian
 
ARJANTİN: Ambito
 
BREZİLYA: La Folha de Sao Paulo
 
PERU: El Comercio
 
AMERİKA: Boston Globe
 
URUGUAY: La Diaria
 
ÇİN: Made In China Journal
 
HONG KONG: South China Morning Post
 
HİNDİSTAN: The Wire
 
BELÇİKA: De Morgen ve Le Soir
 
ÇEKYA: A2larm
 
DANİMARKA: Politiken
 
ESTONYA: Delfi
 
FİNLANDİYA: Helsingin Sanomat
 
FRANSA: Le Monde
 
ALMANYA: Die Zeit
 
İZLANDA: Studin
 
İTALYA: Il Manifesto
 
HOLLANDA: De Groene Amsterdammer
 
NORVEÇ: Klassekampen
 
POLONYA: Gazeta Wyborcza ve Krytyka Polityczna
 
PORTEKİZ: Diário de Notícias
 
İSPANYA: Publico ve El Diario
 
İSVİÇRE: Le Temps
 
AVUSTRALYA: The Guardian
 
İSRAİL: Davar
 
FAS: Média24
 
TUNUS: La Presse ve Assahafa
 
 
Bildiriyi okumak için TIKLAYIN...
twitter takip