Kılıçdaroğlu'ndan SADAT açıklaması: Saray'ın talimatıyla yurtiçinde yasadışı işler yapabilir

K%C4%B1l%C4%B1%C3%A7daro%C4%9Flu%E2%80%99ndan+SADAT+a%C3%A7%C4%B1klamas%C4%B1:+Saray%E2%80%99%C4%B1n+talimat%C4%B1yla+yurti%C3%A7inde+yasad%C4%B1%C5%9F%C4%B1+i%C5%9Fler+yapabilir
ABONE OL

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, kapısına gittiği SADAT'la ilgili, 'Saray’ın talimatıyla yasadışı bir işleme girenler, aynı talimatla yurtiçinde de bu işleri yapabilir' yorumunu yaptı.

CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu, cuma günü kapısına giderek paramiliter bir kuruluş olduğunu söylediği ve ‘terörist yetiştirmekle’ suçladığı SADAT ile ilgili, kendisine yöneltilen soruları yanıtladı.

Cumhuriyet'ten Orhan Bursalı'ya konuşan Kılıçdaroğlu, "Özellikle Suriye konusunda bu derneğin Erdoğan’ın talimatıyla farklı roller üstlendiği kanısındayım. Buna ilişkin açıklamalar, duyumlar, görseller hepsi var. Yasadışı bir işlem, yasal görünümlü bir dernek aracılığıyla yapılıyor" ifadelerini kullandı.

"Saray’ın talimatıyla yasadışı bir işleme girenler, aynı talimatla yurtiçinde de bu işleri yapabilir" yorumunda bulunan Kılıçdaroğlu, "Aslında iki taraf da yasadışı işlem yapıyor. Geçmişte biz suikastlarla ortalığın karıştırılacağı duyumları aldık, bunları ben de başka liderler de dillendirdi" diye konuştu.

SADAT bağlamında seçim güvenliğine dikkati çeken Kılıçdaroğlu, "Bu konuya toplumun dikkatini çekmek istiyoruz, seçimler var, seçim güvenliği söz konusu. Demokratik bir ülkede seçim güvenliği elbette ki Emniyet güçleri, valisi, kaymakamı, sandık kurulu yöneticileri, siyasi partilerin temsilcileri görevlerini yasal çerçevede yaptıkları bir ortamda alınır. Eğer siz bu yasal ortamı yok etmek ve daha farklı bir ortamda seçime gitmek istiyorsanız, o zaman ciddi sorunlar var demektir. Buna toplumun dikkatini çekmek istedim" dedi.

Kendisine ulaştırılan belge ve duyumlarla ilgili kendisine yöneltilen soruya karşılık, Kılıçdaroğlu, "Bu konuya girmek istemem… Kamuoyunun dikkatini bunların üzerine çekmemiz lazım; bunlar, toplumu sarsacak olaylar yapmasınlar" ifadelerine yer verdi.

"ERDOĞAN GİTMEMEK İÇİN TOPLUMU TAHRİK EDEBİLİR, TOPLUM BUNDAN KAÇINMALI"

Kılıçdaroğlu'nun, "Anketler iktidarın kaybedeceğini gösteriyor. Ama toplumda şöyle bir inanç da var: Cumhurbaşkanı iktidarı öyle kolay kolay teslim etmez. Buna katılıyor musunuz?" sorusuna yanıtı ise şöyle oldu:

"Seçimler olacak ve biz demokratik yollardan Erdoğan’ı göndereceğiz buna inanıyorum. Elbette ki Erdoğan gitmemek için toplumu tahrik edebilir, ama bu tahriklerden toplum özenle kaçınmalı, demokratik yollardan onu göndermek gibi bir güzellik var."

SANDIK UYARISI

"SADAT ve benzer kuruluşların hepsine meydan okuyoruz, herkes korkusuzca gitmeli ve oyunu kullanmalı, bu süreç bu tür olayları düşünenleri planlayanları hayal kırıklığına uğratacak…" diyen Kılıçdaroğlu, "İnsanlarda 'Yahu sandığa gitsem de bir şey değişmeyecek, nasıl olsa bunlar gitmeyecek' algısını beslemek istiyorlar. Bu algıdan toplumun kesinlikle kurtulması lazım... Evet biz sandığa gideceğiz ve bu ülkeye demokrasiyi, demokratik yollarla getireceğiz, bu inançla sandığa gitmeli" uyarısında bulundu.

twitter takip