Kılıçdaroğlu Edirne'de: Ayçiçeğinin kilosu, destek hariç 16 lira olmalı

K%C4%B1l%C4%B1%C3%A7daro%C4%9Flu+Edirne%E2%80%99de:+Ay%C3%A7i%C3%A7e%C4%9Finin+kilosu,+destek+hari%C3%A7+16+lira+olmal%C4%B1
ABONE OL

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu Edirne’de ayçiçeği tarlasında CHP’nin ayçiçek alım fiyatı önerilerini açıkladı.

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, partisinin haftalık grup toplantısını yapmak için gittiği Edirne'de Büyükdöllük Köyü'ndeki çiftçileri ziyaret etti.

Ayçiçek tarlasındaki bir çiftçi, Kılıçdaroğlu'na yaşadıkları sıkıntıları şu cümlelerle anlattı:

"Şu anda ülkemizin ve dünyanın konuştuğu bir ürünün yanında bulunuyorsunuz. Çiftçi için bu gördüğünüz ürün evlat gibidir. Her sezonun bir hikayesi vardır. Bu hikayenin de sonuna gelmek üzereyiz. Hasadın sonudur. Son 3-4 yıldır bazı mesleklerin ve ürünlerin önemi ortaya çıkmıştır. Bunlardan biri çiftçiliktir. İkincisi de ayçiçeğidir. Ayçiçeği, iklim krizinden en çok etkilenen bir bitkidir. Tükettiğimiz ayçiçeğinin en fazla yüzde 65'ini üretiyoruz. Fakat son yıllarda mazot ve gübrenin pahalı olmasından, buğdayın masraflı olmasından dolayı Trakya'da insanlarımız biraz daha ayçiçeğine yöneldiler. Geçen sene nisan ayında ekim yaptığımız zaman mazot 6,25 liraydı. Bu sene 21 lira. Geçen sene 2 bin lira olan gübre, bu sene 9 bin liradan çiftçiye gitmiştir. Geçen sene 1200 – 1300 arasında olan tohum çeşitleri, bu sene 2300 – 2600 lira arasında değişmiştir. Geçen sene ayçiçeğini sattığımı zaman 750 kilo mazot alabiliyorduk. Bu sene de aynı şekilde, o oranda aldığımız zaman bizim için yeterlidir. Bu çiftçi bu sene buradan para kazanamazsa seneye az eker. Robinson Crusoe ve Cuma'nın gemi beklemesi gibi, tüm Türkiye Tekirdağ limanında gemi bekler."

Kılıçdaroğlu, çiftçinin açıklamalarına şöyle yanıt verdi:

"Tarımın, çiftçiliğin çok önemli olduğu vurguladı. Pandemiyle beraber, bütün dünyada tarımın stratejik bir sektör olduğu herkes tarafından bilinen bir olay. Dolayısıyla tarıma, çiftçiye destek vermemiz lazım. Destek vermenin ötesinde Türkiye'de tam tersi yapıldı. Gübreden, ilaçtan, mazottan pek çok şeye aşırı zamlar yapıldı ve doğal olarak çiftçi nasıl ekeceğini, nasıl gelir elde edeceğini, hayatını nasıl sürdüreceğini bilemez noktaya geldi.

"AYÇİÇEĞİNİN KİLOSU 16 LİRA OLMALI"

Şimdi güzel bereketli bir tarlanın önündeyiz. Bir süre sonra ürünler derlenecek toparlanacak. Ton başına bir fiyat verilmesi lazım. Makul olan fiyatı 16 bin lira. Yani kilosu 16 lira olması lazım, destek hariç. Eğer bu alım fiyatı deklare edilir ve çiftçiden bu ürün ton başına 16 bin TL'den alınırsa; çiftçi en azından, bırakın kar etmeyi; 'en azından evet önümüzdeki yıl ben bunu ekebilirim' diyecektir. 'Ektiğim zaman sosyal devlet bana sahip çıkacaktır' bunu söyleyecektir.

"ÇİFTÇİ ÜRETMEZSE HEPİMİZ AÇ KALIRIZ"

Bir şeyden emin olmanızı isterim çiftçi kardeşlerim. Bu ülkenin insanı, sizin ne kadar değerli bir iş yaptığınızı biliyor. İster doğuda ister batıda; güneyde, kuzeyde nerede olursak olalım bu ülkenin insanı çiftçinin ne kadar değerli bir hizmet verdiğini biliyor. Siz üretmediğiniz zaman hepimizin aç kalacağını da onlar biliyorlar. O nedenle size destek vermek, sizi desteklemek bizim en temel görevlerimizden bir tanesidir. Rakamı söyledim, bugün 13.30'da grup toplantımız var, grup toplantımızda biraz daha ayrıntıya gireceğim. Çiftçilerin beklentileri nedir, onlara neleri vereceğiz, hangi imkanları sağlayacağız, bizim taaddütlerimiz nedir bunu da ayrıca belirteceğiz."

twitter takip