“Kazdağları’ndan hiç bir yere gitmiyoruz' demişti... Biga Madencilik'in Genel Müdürü Ahmet Şentürk'ün görevine son verildi

“Kazda%C4%9Flar%C4%B1%E2%80%99ndan+hi%C3%A7+bir+yere+gitmiyoruz%E2%80%99+demi%C5%9Fti...+Biga+Madencilik%E2%80%99in+Genel+M%C3%BCd%C3%BCr%C3%BC+Ahmet+%C5%9Eent%C3%BCrk%E2%80%99%C3%BCn+g%C3%B6revine+son+verildi
ABONE OL

Kaz Dağları'nda siyanürle altın madeni aramak için binlerce ağacı katleden Kanadalı şirket Alamos Gold şirketinin Türkiye’deki iştiraki Doğu Biga Madencilik’in Genel Müdürü Ahmet Şentürk’ün görevine son verildiği öğrenildi.

Kanadalı Alamos Gold’un 10 yıllık ruhsat süresi 2019 yılı Ekim ayında dolması üzerine, Tarım ve Orman Bakanlığı orman kullanım iznini iptal etmişti. Ruhsatın yenilenip yenilenmeyeceği tartışmaları sürerken Genel Müdür Şentürk, DW Türkçe'ye verdiği röportajda, şirketin o bölgede 60 yıllık izni bulunduğunu, 30 yıldır beklediklerini ve birkaç ay daha bekleyebileceklerini söylemişti. Şentürk, iznin yenilenmemesinin söz konusu olmadığının da altını belirtmişti.

Sözcü yazarı Çiğdem Toker, bugünkü yazısında Kirazlı'da altın madenciliği ruhsatı uzatılmayan Alamos Gold'un Hollanda'daki iştiraki üzerinden sahip olduğu Türkiye'deki şirketi Doğu Biga'nın genel müdürü, yönetim kurulu üyesi ve başkanvekili Ahmet Şentürk'ün bu görevlerinin sona erdiğini yazdı.

"Şentürk, geçen yıl kasım ayında, 2 yıllığına yönetim kurulu üyesi, bir yıllığına da başkanvekili olarak seçilmişti (Şentürk'ün tahkim kararı öncesinde, Kirazlı'yla ilgili bazı açıklamaları epeyce tartışılmıştı.) Bu koltukta sadece 6 ay kalabilen Şentürk'ü aradım. Görevinin neden bittiğini sordum" diyen Toker, "Karşılıklı anlaşarak yollarımızı ayırdık" yanıtı aldığını aktardı.

Toker, son aylardaki tartışmaların bu ayrılı üzerindeki etkisi olup olmadığı yönündeki sorusuna Şentürk'ün, "Hayır, bu profesyonel bir karar" yanıtı verdiğini ifade etti.

Şentürk'ün, konuşmak istemediğini belirttiğini aktaran Tokeri, yerine Elgin Doğrul başkanvekili olarak getirildiği bilgisini aktardı.

OLAYIN GEÇMİŞİ

Kazdağları’nın Çanakkale Kirazlı bölgesinde 350 bin ağacın kesilerek, siyanürle altın çıkarma hazırlığı yapması sonrası kamuoyunda büyük tepki çeken Kanadalı Alamos Gold’un 10 yıllık ruhsat süresi 2019 yılı Ekim ayında dolmuş, Tarım ve Orman Bakanlığı ise orman kullanım iznini iptal etmişti.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı, CHP Milletvekili Özgür Ceylan’ın 29 Ocak’ta Bakan Fatih Dönmez’e yönelttiği yazılı soru önergesine 3 Mart 2021 tarihinde yanıt vermiş; 13 Ekim 2019’da ruhsat süresi dolan Alamos Gold’a ilişkin soruya bakanlık, “Ruhsat sahibi tarafından Maden ve Petrol İşleri Genel Müdürlüğü’ne (MAPEG) gönderilen süre uzatım (temdit) projesi henüz değerlendirme aşamasında olup, temdit ruhsatının düzenlenmesi veya ruhsatın iptali halinde ilgili kurumlara gerekli bildirimler yapılacaktır” yanıtı vermişti. Tarım ve Orman Bakanlığı yetkilileri ise Kirazlı’daki maden sahasına ilişkin ormanın verdiği iznin, MAPEG tarafından temdit ruhsatı verilmediği için iptal edildiğini açıklamışlardı.

Kanadalı Alamos Gold’un altın madeni arama ve işletmek üzere Türkiye’de kurduğu Doğu Biga’nın genel müdürü Ahmet Şentürk ise söz konusu tartışmalara ilişkin olarak verdiği röportajda, “Kazdağları’ndan hiç bir yere gitmiyoruz, 60 yıllık ruhsat hakkımız var, Türkiye Cumhuriyeti’ne söz verdiğimiz gibi yerin altındaki madeni çıkaracağız” demişti.

twitter takip