Kastamonu, Bartın ve Sinop afet bölgesi ilan edildi!

Kastamonu,+Bart%C4%B1n+ve+Sinop+afet+b%C3%B6lgesi+ilan+edildi%21;
ABONE OL

Erdoğan, sel olan illerin afet bölgesi ilan edildiğini açıkladı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, sel felaketinin yaşandığı Kastamonu'nun Bozkurt ilçesine gitti.

Burada Cumhurbaşkanlığı Otobüsü'nden vatandaşlara hitap eden Erdoğan, şunları söyledi:

"Bu felakette birçok vatandaşımız mağdur oldu. Sizi selamlamadan geçmeyim dedim. Bizler Allah'ın izniyle bu afetleri aşacağız. Ne gerekiyorsa devlet olarak elimizden geleni süratle yapacağız.

Hep söyleriz ya küllerimizden yeniden ayağa kalakacağız. Bu millet hiçbir zaman çömelmedi, bu devlet hiçbir zaman yıkılmadı. En kısa zamanda bütün mağduriyetleri gidereceğiz."

Cuma namazını burada kılan Erdoğan cami çıkışı halka hitap ediyor:

"Bartın'da kayıp bir vatandaşımız aranıyor. Yaralanan vatandaşlarımızdan ilk müdahaleleri tamamlananlar taburcu edildi, az sayıdaki vatandaşımızın tedavisi devam ediyor. Dünyanın pek çok yeri gibi ülkemiz tabii felaketlerle boğuşmaktadır. Amerikası, Kanadası, Almanyası da felaketlerle boğuşuyor. Bir felakettir gidiyoruz. Temennimiz bu fealketleri az hasarla atlatmamız.

Güneyde geçmişte benzeri olmayan orman yangınları yaşadık. Devlet olarak tüm imkanlarımızla felaketin ilk anlarından itibaren sizlerle beraberiz. AFAD başta olmak üzere Kızılayımızla birlikte bütün araç ve gereçleriyle buradayız. Aşından yemeğine ne gerekiyorsa hepsini yaptık, yapacağız. 4 bin 760 personel, 19 helikopter, 1 İHA şu anda sahada faaliyet gösteriyor.

Helikopterler... Dün ekranda izledim. Kardeşlerimizi evlerin damlarından kurtaran jandarmamızın, silahlı kuvvetlerimizin, polisimizin vatandaşlarımızı nasıl kurtardıklarını izlediniz heralde. Bu kahramanlarımız alnından öpülesi kahramanlarımız. Mağdur durumda olan vatandaşlarımızın yüzde 95'ini kurtardılar.

Sepetin içinde yeni doğmuş yavrumuzun kurtarılması gözlerimizi yaşarttı. Selden etkilenen Ayancık Devlet Hastanesi'ndeki hastaların tamamı diğer hastanelere nakledildi ya da evlerine ulaştırıldı. Enerji kesintisi yaşanan yerlere enerji akışı sağlanmasına yönelik çalışmalar sürüyor. Altyapı onarım çalışmaları da başlatıldı.

Hasar tespit çalışmaları 3 ilde 120 ayrı ekiple yürütülüyor. Sel felaketinde evleri yıkılan vatandaşları yeni yuvalarına kavuşturmak için hemen kolları sıvıyoruz.

Kastamonu, Bartın ve Sinop'u genel hayata etkili afet bölgesi ilan ediyoruz." 

twitter takip