Karadeniz'deki sel felaketinde ölü sayısı 70'e yükseldi

Karadeniz%E2%80%99deki+sel+felaketinde+%C3%B6l%C3%BC+say%C4%B1s%C4%B1+70%E2%80%99e+y%C3%BCkseldi
ABONE OL

AFAD'dan yapılan açıklamada; Kastamonu’da 60, Sinop’ta dokuz ve Bartın’da bir kişinin hayatını kaybettiği bildirildi.

Kastamonu, Bartın ve Sinop'ta kuvvetli sağanak yağış sonrası yaşanan sel felaketinin ardından can kayıpları artıyor.

AFAD'dan yapılan son açıklamaya göre Batı Karadeniz'i etkisi altına alan sel felaketinde can kaybı 70'e yükseldi. Kastamonu’da 60, Sinop’ta dokuz ve Bartın’da bir kişi hayatını kaybetti.

“Çökmez denilen bina çöktü”

Kastamonu'da Bozkurt ilçesinde Ezine Çayı kenarındaki 8 katlı Ölçer Apartmanı yıkıldı, sel sularında kaybolanlar oldu. Kayıpların yakınları kendilerine "Bina yeni, çökmez" denildiğini, bina çökene kadar kimsenin yardıma gelmediğini söyledi.

"Seli kelimelerle anlatmak mümkün değil"

Anadolu Ajansı’nın aktarımına göre, Bozkurt ilçesine bağlı Günvakti köyünde yaşayan İlyas Çankar, evine geldiği sırada selin yaşandığını ve evinin üst tarafındaki yolda yere yatırdığı ağaçla yukarıdan gelen suyun yönünü değiştirmeye çalıştığını söyledi.

Yola koyduğu ağaç sayesinde evinin su altında kalmadığını ifade eden Çankar, "Bu seli veya yağmuru kelimelerle anlatmak mümkün değil. Ben 54 yaşındayım böyle bir yağmur görmedim." dedi.

Çankar, şöyle dedi:

"Yağışla, aşağıdan yukarıya kadar beş dere, ileride de on beş dere olduğunu hesap edersek yirmi dere oluştu. Bunun en az yirmi de karşısı var. Burası zaten bir vadi. Bu vadiden suyun bir anda aşağı düşmesi kasabayı (Bozkurt ilçesi) yok etmesine mal oluyor."

"Evin yukarısında yol göçtü"

Köy sakinlerinden Yıldız Yurdakul ise yağmurun hızlanmasının ardından evinin önündeki yoldan çamur aktığını ve ağaçlardan kopan dalların geçtiğini gördüğünü belirterek, şunları kaydetti:

"Olayın bu kadar büyük olduğunu tahmin edemedik. Yine de kapının önündeki su biraz azalınca aşağı indik. Bu arada evin yukarısındaki yol göçtü. Tabii buradan bütün toprak yollara gitti.

"Bu yolun başındaki bir rögar kapağı var, orası tıkanmış kayalarla. Su gidemediği için kayanın üstünden gitti sular. Orası küçük bir şelaleye dönüştü diyebilirim. Burada akrabamızın evi var. O da suya kapılacak diye köylüler endişe etti. O yağmurda yola taş toplayıp koydular, o şekilde suyun yolunu değiştirdik. Çok beklemediğimiz, hayatımda hiç görmediğim bir olaydı."

twitter takip