Kamuda çalışan memurlar artık WhatsApp kullanamayacak!

Kamuda+%C3%A7al%C4%B1%C5%9Fan+memurlar+art%C4%B1k+WhatsApp+kullanamayacak%21;
ABONE OL

Kamu çalışanlarının iş ile ilgili yazışmalarda WhatsApp yerine yerli uygulamaları kullanmasına karar verildi.

Kamuda memur olarak çalışan kimselerin, WhatsApp, Telegram gibi yabancı mesajlaşma programlarını kullanamayacağı iddia edildi.
 
Cumhurbaşkanlığı Dijital Dönüşüm Ofisi’nin hazırladığı Bilgi ve İletişim Güvenliği Rehberi’ne göre; bu gibi yabancı kaynaklı mesajlaşma uygulamaları yerine yerli mesajlaşma programlarının kullanılmasına karar verildi. 
 
Yayınlanan rehbere göre; herhangi bir kamu kuruluşunda memur olan kimseler, özel hayatlarında WhatsApp, Telegram gibi mesajlaşma programlarını kullanabilecek. Ancak işle alakalı mesajlaşmalar bu programlardan yapılamayacak.
 
MEMURLARA WHATSAPP YASAĞI MI OLACAK?
 
Cumhurbaşkanlığı Dijital Dönüşüm Ofisi'nin yayınladığı rehberde; kurumsal mesajlaşma için, kontrolü kurum tarafında yapılan mesajlaşma programı kullanılacak.
 
Eğer kurumun böyle bir program çalışması bulunmuyorsa, o kurumda çalışan memurlar sunucuları yurt içinde bulunan yerli mesajlaşma programlarını tercih edecek.
 
Kamu çalışanlarına getirilen bu uygulama sosyal medyada da gündem oldu. Bazı kullanıcılar duruma tepki gösterirken bazıları ise sadece iş ile ilgili mesajlaşmaları kapsadığı için konuda abartılacak bir durum olmadığını ifade etti.  
 
twitter takip