İYİ Partili Özlale: DEVA Partisi Sözcüsü'nün açıklamaları canımızı sıktı

%C4%B0Y%C4%B0+Partili+%C3%96zlale:+DEVA+Partisi+S%C3%B6zc%C3%BCs%C3%BC%E2%80%99n%C3%BCn+a%C3%A7%C4%B1klamalar%C4%B1+can%C4%B1m%C4%B1z%C4%B1+s%C4%B1kt%C4%B1
ABONE OL

İYİ Parti Kalkınma Politikaları Başkanı Prof. Dr. Ümit Özlale, DEVA Partisi'ne tepki gösterdi.

İYİ Parti Kalkınma Politikaları Başkanı Prof. Dr. Ümit Özlale, DEVA Partisi lideri Ali Babacan'ın geçtiğimiz günlerde yapmış olduğu Anayasa'nın 66. maddesine ilişkin açıklamalarına çok sert çıktı.

Habertürk'te konuşan İYİ Partili Özlale, "DEVA Partisi'nin anadilde eğitim gibi konularda, Anayasa'nın 66. maddesinin tekrardan revize edileceği ile ilgili bizim için kabul edilemez bazı açıklamaları oldu. Bunlar bizim hoşumuza giden samimi bulduğumuz davranışlar değil" dedi.

"HÜKÜMET PROGRAMINDA BÖYLE BİR TALEP YOK"

İYİ Partili Özlale, DEVA Partisi ile masaya oturken Anayasa'nın 66. maddesine ilişkin herhangi bir tasarrufla gelmediğini söylerken, "Ben ortak çalışma grubu üyesiyim. 6 partinin temsilcileri ile hükümet programını birlikte oluşturuyoruz. Bu çalışma grubuna bütün partilerden metinler geliyor. Biz bu hükümet programını seçilecek olan cumhurbaşkanı adayının eline vereceğiz ve yol haritası o hükümet programına göre izlenecek. O hükümet programının hiçbir yerinde hiçbir partiden bize anadille eğitimle ilgili bir talep gelmedi" açıklamsında bulundu.

"CANIMIZI SIKAN BİR AÇIKLAMA OLDU"

DEVA Partisi Sözcüsü İdris Şahin'in "HDP'nin tutum belgesini 6'lı masa dikkate alacak" sözleri hakkında konuşan Özlale, "İYİ Parti o masada olduğu sürece dikkate alınmayacaktır" dedi.

"Bir partinin sözcüsü çıkıp 'HDP'nin tutum belgesini 6'lı masa dikkate alacaktır' demesi bana göre haddini aşmaktır" diyen Prof. Dr. Ümit Özlale, "İYİ Parti'nin tutumu bu konuda çok nettir. Siz 6'lı masa olarak HDP'yi davet etmek istiyorsanız İYİ Parti orada olamayacaktır" dedi.

İYİ PARTİ CUMHUR İTTİFAKI'NA KATILACAK MI?

"6'lı masanın HDP konusunda bir hamle yapması sonucunda Cumhur İttifakı'na katılır mısınız?" sorusuna Özlale, "Bizim Cumhur İttifakı'na gelme olasılığımı sıfır. Biz AK Parti ve HDP'yle görüşmeyen tek partiyiz. İYİ Parti'nin duruşu kurulduğundan beri çok net. Cumhur İttifakı ve AK Parti ile yan yana gelmeyeceğiz. O yüzden iddialı konuşuyoruz" dedi.

twitter takip