“İnfaz listesinde” adı geçiyordu! Yazar Gökhan Yavuzel’e saldırı düzenlendi

“%C4%B0nfaz+listesinde”+ad%C4%B1+ge%C3%A7iyordu%21;+Yazar+G%C3%B6khan+Yavuzel%E2%80%99e+sald%C4%B1r%C4%B1+d%C3%BCzenlendi
ABONE OL

Alman polisinin duyurduğu 55 kişilik infaz listesinde adı geçen yazar ve şair Gökhan Yavuzel, saldırıya uğradı.

Saldırıya uğradığını sosyalmedyadan duyuran yazar Gökhan Yavuzel şu açıklamayı yaptı:

"Bugün dört kişinin saldırısına uğradım… Polis geldi, sonra ambulans. Karakol ifadesinden sonra evime bırakıldım. Sırtımda da hafif morluklar var. İsimlerimizi medyaya “infaz listesi”olarak hedef gösteren dalkavuklar; bunun bedelini elbet ödersiniz."

“Saldırıyı, parktaki kör bir noktada yaşadım. Önce arkadan bir yumruk geldi ve görebildiğim kadarıyla dört kişiydiler. Yere düştüğümde sırtıma vurmaya başladılar. Kendimden geçtim bir süre. Her biri küfür ediyordu, Türkçe konuşuyorlardı. ‘Sıra diğerlerine de gelecek’ gibi tehditlerde bulundular. ‘Vatansızlar, şerefsizler’ diye küfürler ve hakaretler ettiler. ‘İstesek hepinizi öldürürüz bu size az bile’ dediler. Ben yere düştüğümde şiddetli bir yumruk aldım gözüme. Sonra sol kaşıma bir yumruk aldım. O an kendimi iki elimle kafamı korudum. Ellerinde küçük bir sopa vardı.”

ALMAN HÜKÜMETİ'NDEN AÇIKLAMA 

Alman hükümeti, Türkiyeli gazetecilerin isimlerinin yer aldığı infaz listeleriyle ilgili ilk kez açıklama yaptı. Gazetecilere yönelik infaz listesine dair Sol Parti’nin verdiği soru önergesine yanıt veren Almanya İçişleri Bakanlığı Müsteşarı Helmut Teichmann, farklı listeler olduğuna dair işaretler bulunduğu söyledi.

İçişleri Bakanlığı Müsteşarı Helmut Teichmann, Sol Parti Milletvekili Helin Evrim Sommer'in soru önergesine verdiği yanıtta "Şu anda Türk hükümetine eleştirel yaklaştığı varsayılan kişilerin isimlerinin olduğu farklı listeler olduğuna dair işaretler bulunmaktadır" ifadelerini kullandı.

Yanıtta, Alman hükümetin elinde somut bir liste bulunmadığı, konuyla ilgili incelemenin derinleştirildiği de belirtildi.

Alman Gazeteciler Sendikası (DJV), konuya ilişkin Alman hükümetini harekete geçirmeye çağırmıştı. Sendika Başkanı Frank Überall, polis kaynaklarından aldıkları bilgiye göre, Türkiyeli muhaliflerden oluşan ve aralarında gazetecilerin de bulunduğu 55 kişilik bir infaz listesi bulunduğunu kaydetmiş ve Dışişleri Bakanı Heiko Maas'tan, Türk Büyükelçi'nin Dışişleri Bakanlığı'na çağrılmasını talep etmişti.

Almanya'nın başkenti Berlin'de yaşayan ve evinde saldırıya uğrayan gazeteci Erk Acarer'in kendisine tehdit notu atıldığını duyurması sonrası Berlin polisinden soruşturmanın genişletildiğine dair açıklama gelmişti. Alman polisleri Gazeteci Celal Başlangıç’ı 55 kişilik "infaz listesi" konusunda uyararak can güvenliğinin tehlikede olduğunu söylemişti. 

twitter takip