İkizdere direniyor: Halk, sökülmelerini önlemek için ağaçlara çıktı

%C4%B0kizdere+direniyor:+Halk,+s%C3%B6k%C3%BClmelerini+%C3%B6nlemek+i%C3%A7in+a%C4%9Fa%C3%A7lara+%C3%A7%C4%B1kt%C4%B1
ABONE OL

Cengiz Holding'in I·şkencedere Vadisi’nde taş ocağı açma girişimine karşı mücadele eden köylüler, dozerlerle sökülmelerini önlemek için ağaçlara tırmandı.

Rize İkizdere'deki İşkencedere Vadisi’ne yapılmak istenen taş ocağına karşı köylülerin ve çevre halkının direnişi sürüyor. Dün, jandarma korumasında iş makineleriyle ağaçlar sökülürken, evlere giden su boruları ve arı kovanları parçalandı.

Köylüler, ağaç katliamını engellemek için bugün de nöbete devam ediyor. Sabah saat 6 itibariyle İşkencedere Vadisi'ndeki köylüler ve desteğe gelenler ağaçlara çıkarak beklemeye başladı.

İşkencedere Vadisi dünya genelinde koruma altındaki 200 vadi arasında yer alıyor. Ancak Cengiz Holding tarafından işletilecek taş ocağı için, köylülerin tepkisine rağmen jandarma korumasında dozerlerle vadide yol açılıyor. Yol çalışması sırasında dozerlerle ağaçlar sökülürken, ağaçlardaki arı kovanları da yere düştü.

Öte yandan şirket, köylülerin açtığı yürütmenin durdurulması davasının sonucunu beklemeden çalışmaları yürütüyor. Taş ocağının açılacağı yer ise hem çay alanı hem bal üretim alanı hem de yerleşim alanı. Köylerin suyunun geldiği dere ve evler bu vadide bulunuyor. 

twitter takip