İBB bloke edilen hesapların ardından dava açtı!

%C4%B0BB+bloke+edilen+hesaplar%C4%B1n+ard%C4%B1ndan+dava+a%C3%A7t%C4%B1%21;+
ABONE OL

İstanbul Büyükşehir Belediyesi, koronavirüs salgını nedeniyle başlattıkları bağış kampanyası hesaplarının bloke edilmesinin ardından dava açtı.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu'nun belediyelerin izinsiz yardım toplayamayacağına ilişkin genelgesinin ardından bloke edilen bağış hesapları için mahkemeye başvurdu.
 
İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) Hukuk Müşavirliği, İçişleri Bakanlığı’nın 30 Mart’ta yayınladığı “Yardım Toplama” konulu genelgesinin yürütmesinin durdurulması için Danıştay’a yürütmeyi durdurma ve iptal davası açtı.
 
Dilekçede, genelgenin hukuka aykırı olduğu öne sürülerek, “5393 sayılı Belediye Kanununun 15. Maddesinde bağış kabul etmenin belediyenin yetki ve imtiyazları arasında sayılmıştır. Aynı kanunun 59. Maddesinde de bağışlar belediyelerin gelirleri arasında gösterilmiştir. 5393 sayılı Kanunun 38. Maddesinde de şartsız bağış kabul etmek belediye başkanın görevleri arasında sayılmıştır. Ayrıca, 5216 sayılı Büyükşehir Belediyesi Kanunu’nun 23. Maddesinde ise şartlı ve şartsız bağışları kabul etmek ve tasarrufta bulunmak Büyükşehir Belediyesinin gelirleri arasında gösterilmiştir” denildi.
 
İBB Hukuk Müşavirliği; İstanbul Valiliği’nin, yayınlanan genelgeye dayanarak 31 Mart’ta aldığı kararla, İBB’nin 4 ayrı bankadaki yardım paralarının toplandığı hesapların dondurulması kararını da yargıya taşıdı.
 
İstanbul Valiliği’nin banka hesaplarına bloke konulmasına ilişkin kararı hukuka aykırıdır” ifadesine ver verilen dilekçede, yukarıda belirtilen yardım toplamaya ve tasarrufta bulunmaya ilişkin kanunlar çerçevesinde kararın yürütmesinin durdurulması ve iptali istendi.
 
Hesapları bloke edilen Ankara Büyükşehir Belediyesi de, konuyu yargıya taşıyacak.
 
Hesağların bloke edilmesinin ardondan açıklama yapan ABB Başkanı Mansur Yavaş da, "Kimse endişe etmesin! Planladığımız yardımlara devam edeceğiz. Kimseyi aç ve açıkta bırakmayacağız" açıklamasını yapmıştı. 
 
Öte yandan; AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan da, il başkanlarıyla video konferans yoluyla gerçekleştirdiği toplantıda; CHP'li belediyelerin koronavirüs salgını nedeniyle zor durumda kalan vatandaşlara yardım etmek için başlattığı ancak İçişleri Bakanlığı tarafından hesapları bloke edilen kamyanlar için; "Kampanyayı devletimiz yürütüyor. Devlet içinde devlet olmanın bir anlamı yoktur" dedi. 
 
 
twitter takip