Hıncal Uluç ve Yüksel Aytuğ'un 'maske' polemiği! Maske, virüsten korur mu?

H%C4%B1ncal+Ulu%C3%A7+ve+Y%C3%BCksel+Aytu%C4%9F%E2%80%99un+%E2%80%99maske%E2%80%99+polemi%C4%9Fi%21;+Maske,+vir%C3%BCsten+korur+mu?
ABONE OL

Geçen Nisan ayında dizi karakterlerinin reklamlarda rol alması üzerine bir polemik yaşayan Sabah yazarları Hıncal Uluç ve Yüksel Aytuğ, bu sefer de pandemi günlerinde maske kullanımı nedeniyle tartıştı.

Bir süredir köşe yazılarıyla atışan Sabah Gazetesi yazarları Hıncal Uluç ve Yüksel Aytuğ bu kez de maske kullanımı nedeniyle polemik yaşadı.
 
Yüksel Aytuğ'un maske kullanmasını eleştiren Hıncal Uluç, geçtiğimiz günlerde maskenin virüsten korumadığını ve sadece hasta olanların virüsü yaymamak için kullanıldığını yazmıştı.
 
Hıncal Uluç geçtiğimiz günlerde şunları yazmıştı:
 
Maske ne işe yarar?..
 
Vallahi de, tallahi de, bin kişi anlattı, Sağlık Bakanı'ndan başlayıp tüm uzmanlar.. Dünya uzmanları.. Ama hala "Maske ne yarar" anlamamakta direniyoruz.
 
Dün Yüksel Aytuğ'u okuyorum.
 
İşte aynen dedikleri..
 
"Bundan 6 yıl önce Uzak Doğu'da başlayan kuş gribi ve domuz gribi vakalarından korunmak için şirkette maske ile dolaşmaya başlamıştım. Herkes bana 'uzaylı' gibi bakıyordu. Hatta haber merkezimizden gelip benimle röportaj bile yaptılar. Fotoğrafları hâlâ SABAH arşivinde duruyor. Ülkenin ilk 'maske savunucusu' olmak benim için de büyük bir onur..."
 
İyi güzel de Yüksel "Korunmak için" diyorsun.
 
Yanlış.
 
Maske insanı her türlü grip, yani corona tipi virüslerin hiç birinden korumaz. Çünkü üzerine konan o görülmesi için dahi özel mikroskop kullanılan minnacıktan da minnacık virüs maskenin üzerine bir tükrük damlası ile gelip kondu mu, nefes aldığında aynen içeri süzülür ve ciğerlerine gider, sen de, İspanyol, Domuz, Tavuk, Kuş, Covid-19 her ne tür ise virüs, o tür grip olursun.
 
O virüsü geçirmeyen tek maske N95 denen ve operatörler tarafından ameliyata girerken takılan, çok pahalı ve tek kullanışta
biten, atılan maskedir.
 
O da bizde yok.
 
Peki biz niye zorunlu maske takıyoruz?.
 
Hasta isek eğer, bizdeki virüsü, hapşırdığımız, öksürdüğümüz zaman ağzımızdan fırlayan tükrük damlacığına yükleyerek, başka insanın, eline, yüzüne, üstüne, dokunduğu yerlere fırlatmamak için.
 
Sağlamsak, takmamıza gerek yok.
 
Ama sağlam olduğumuzu bilmiyoruz ki?. Hastalık bizde hiç belirti göstermeyebilir.
 
Test sonucumuz negatif çıktığı halde, eve dönerken bile virüs kapmış olabiliriz.
 
Onun için.. Her ihtimale karşı.. Varsa eğer bizde olan virüsü yaymamak, "Yay-ma-mak için" maske takıyoruz.
 
"Ko-run-mak için" değilllllll!.
 
 
YÜKSEL AYTUĞ: "EN BÜYÜK KORKUM..... "
 
Yüksel Aytuğ da, Hıncal Uluç'a yine köşe yazısı aracılığıyla cevap vermiş ve sağlık bakanlığının açıkladığı verilerden söz ederek karşı karşıya gelen iki kişide de maske varsa hastalığın bulaşma riskinin yüzde 10'a kadar düştüğünü söylemişti.
 
Yüksel Aytuğ, Hıncal Uluç'un yanıldığını ifade ederek;  "En büyük korkum ise insanların Hıncal Ağabey'e inanıp maske takmaktan vazgeçmesi. Yazıyı da onun için yazdım zaten" demişti.
 
Yüksel Aytuğ cevabında şunları yazmıştı:
 
Hıncal Ağabey, köşesinden sürekli beni eleştirip duruyor. Çoğunlukla da haksız yere. Meseleyi uzatmamak, saygıda kusur etmemek ve bu sütunları boşuna işgal etmemek için cevap vermiyorum. Ama bu kez toplum sağlığını ilgilendiren bir mesele olduğu için cevap vermek zorunda hissettim kendimi.
 
Hıncal Ağabey, benim 6 yıl önce salgınlara karşı önlem almak için maske takmamı eleştirmiş. Ona göre maske korumazmış. Sadece hasta olanlar takarmış. Ama kimin hasta olduğu bilinmediği için herkes takıyormuş... Yanıtım matematikle olacak.
 
Tartışılmaz matematikle...
 
Sağlık Bakanlığı açıkladı. İki kişi karşı karşıya geldiğinde eğer ikisinde de maske yoksa hastalığın bulaşma riski yüzde 90 imiş.
 
Eğer birinde maske varsa, bu oran yüzde 50'ye düşüyormuş, İkisi de maske takıyorsa risk yüzde 10'a kadar geriliyormuş.
 
"Maske korumaz" diyen Hıncal Ağabey'in yanıldığını ben söylemiyorum, matematik söylüyor.
 
En büyük korkum ise insanların Hıncal Ağabey'e inanıp maske takmaktan vazgeçmesi. Yazıyı da onun için yazdım zaten.
 
 
HINCAL ULUÇ: "OKUDUĞUNU ANLAMIYORSUN YÜKSEL..."
 
Aytuğ'un bu satırlarına Hıncal Uluç'dan da bugün cevap geldi.
 
Yüksel Aytuğ için alıngan ve kompleksli ifadelerini kullanan Hıncal Uluç,  maskenin koronavirüsün yayılmasını engellemediğini tekrar söyledi ve maske taktığı için tehlike olmadığını düşünen vatandaşların sosyal mesefaye dikkat etmeden dolaşmasının riskinden söz etti.
 
Hıncal Uluç, Yüksel Aytuğ'a "Anlamadıysan, tanıdığın ilk doktora sor.. "Hıncal şöyle diyor, ben böyle.. Hangimiz haklıyız" diye sor bakalım, ne diyecek? Okuduğunu anlamıyorsun Yüksel. O istatistiği de okumayı, dolayısı ile onu da anlamayı bilmiyorsun. İşin o kısmı uzun. Yüz güze gelirsek, onu da anlatır, açıklarım sana" diyerek seslendi.
 
Hıncal Uluç'un bugünkü yazısı şöyle:
 
"Hıncal ağabey köşesinden sürekli beni eleştirip duruyor" diyen alıngan ve galiba biraz kompleksli kardeşim Yüksel, kendisine telefonda "Bu gazetede en çok seni eleştiriyorum, çünkü en çok seni okuyorum" dediğim Yakından Kumandalı Yüksel "Yanılıyorsun Hıncal Ağabey" diye bana cevap vermiş, dün.
 
Cevap vermek hakkı. Hatta, eleştiri benden çıktığı için, bana yollasa, köşeme koyardım, o kadar hakkı..
 
Nerde yanılıyormuşum ben..
 
Taktığımız bez maske bizi koronadan korurmuş.. "En büyük korkum insanların Hıncal ağabeye inanıp maske takmaktan vazgeçmesi" diyor..
 
Oysa en büyük tehlike "Ben de maske var. Corona falan bulaşmaz" diyenlerin, kırda, sokakta, sahilde, sosyal mesafeyi hiçe sayarak pervasız, sarmaş dolaş dolaşmalarında. Felaket yanılıyor ve asıl sen yanıltıyorsun Yüksel.
 
Bu basit maskeler coronavirüsün bize bulaşmasını önlemez.
 
Yani bende virüs varsa.. Sende de maske.. "Bende maske var" diye pervasız sosyal mesafeyi hiçe sayar ve bana yanaşırsan, ben de öksürürsem.. Saçtığım virüs dolu tükrük damlacıkları, senin maskenin üzerine düşer, virüs maskeden rahatça içeri sızar ve seni Covid-19 hastası yapar.
Yani..
 
Masken seni KO- RUMAZZZZ!.
 
Oysa bende, yani hasta olan bende maske varsa, sağlam sende maske yoksa, ben öksürdüğümde, benim maskem virüs taşıyan tükrük damlacıklarını içerde tutar. O damlacıklar havaya uçup senin yüzüne konmaz. Yani hasta benden, sağlam sana COVİD 19 bulaşmasını önler..
 
Benim maskem seni korur.. Benim maskem seni..
 
Anladın mı?. Anlayabildin mi?.
 
Anlamadıysan, tanıdığın ilk doktora sor.. "Hıncal şöyle diyor, ben böyle.. Hangimiz haklıyız" diye sor bakalım, ne diyecek?.
 
Okuduğunu anlamıyorsun Yüksel. O istatistiği de okumayı, dolayısı ile onu da anlamayı bilmiyorsun..
İşin o kısmı uzun. Yüz güze gelirsek, onu da anlatır, açıklarım sana..
 
Sayın ve Sevgili Okurlar..
 
Sakın maskenin koruduğuna inanıp, sosyal mesafe kuralına aldırışsızlık etmeyin.
 
Sakın ha..
 
Sosyal mesafeyi korursanız, maskesiz dolaşan hasta bile size virüsü zor bulaştırır.
 
twitter takip