Hapis cezası Yargıtay tarafından bozulan Eren Erdem: Maalesef sevincim kursağımda kaldı!

Hapis+cezas%C4%B1+Yarg%C4%B1tay+taraf%C4%B1ndan+bozulan+Eren+Erdem:+Maalesef+sevincim+kursa%C4%9F%C4%B1mda+kald%C4%B1%21;+
ABONE OL

Yargıtay 3. Ceza Dairesi, kapatılan Karşı gazetesine yönelik Fetullahçı Terör Örgütü (FETÖ) davasında yargılanan eski CHP milletvekili Eren Erdem'e, 'silahlı terör örgütüne üye olmamakla birlikte bilerek ve isteyerek yardım etmek' suçundan verilen 4 yıl 2 ay hapis cezasını bozdu.

Yargıtay 3. Ceza Dairesi, İstanbul 23. Ağır Ceza Mahkemesinin Eren Erdem, Emre Erciş ve Turan Atabey hakkında 1 Mart 2019'da verdiği mahkumiyetlere ilişkin temyiz incelemesini tamamladı.

Kararda, yardım suçunun unsurlarının oluşabilmesi için suç işlemek amacıyla kurulmuş örgüte bilerek ve isteyerek yardım edilmiş olması gerektiği ifade edildi. Basında, özgürlük sınırlarını aşar biçimde, terör örgütlerinin propagandasının yapılması veya örgüte ait bildirilerin yayınlanması hallerinde suçun unsurlarının oluşacağı aktarılan kararda, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi kararlarına atıf yapıldı.

Yerel mahkemece sanıklar hakkında, silahlı terör örgütüne yardım etmek amacıyla hareket ettiğine dair, her türlü şüpheden uzak somut delile dayanmadan mahkumiyet hükmü kurulduğu belirtilen kararda, "Sanıkların beraatleri yerine delillerin değerlendirilmesinde düşülen yanılgı sonucu yazılı şekilde mahkumiyet hükmü kurulması bozma nedeni yapılmıştır." denildi.

Erdem ve Atabey'in "silahlı terör örgütüne üye olmamakla birlikte bilerek ve isteyerek yardım etmek" suçundan 4 yıl 2 ay hapisle cezalandırılmasına hükmedilmişti. Erciş'e ise aynı suçtan 3 yıl 1 ay 15 gün hapis cezası verilmişti.

Kararla ilgili Medyakoridoru'na konuşan Erdem, şu ifadeleri kullandı:

"Bugün aslında hayatımın en güzel haberini aldım, lakin yol arkadaşımın cezasının onanması nedeniyle sevinemedim. Tam 2 yıla yakın hapiste tutulduğum kumpas davası Yargıtay’da görüşüldü ve Yargıtay, hakkımda verilen 4 yıl 2 aylık “terör” cezasını esastan bozarak; beraat göndermeli bozdu. Yani 2 yıl hapis, 3yıldır süren yurtdışı yasağı ve demoklesin kılıcı gibi “onanırsa tekrar 1 yıl hapis yatmam” olası bu davadan tümüyle aklandım. Önce sevindim, sonra kötü haberi aldım. Canan başkanın dosyasının onandığı haberini aldım. Maalesef sevincim kursağımda kaldı! Hayır, asla kabul etmiyoruz, ve adaleti tam anlamıyla tesis edene kadar mücadeleye devam edeceğiz…"

İstanbul 23. Ağır Ceza Mahkemesi, 1 Mart 2019'da Karşı Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni ve eski CHP Milletvekili Eren Erdem ile gazetenin sahibi Turan Atabey, Fetullahçı Terör Örgütü’ne (FETÖ) “üye olmamakla birlikte bilerek ve isteyerek yardım etmek” suçundan 4 yıl 2 ay hapisle cezalandırılmasını hükmetmişti.

twitter takip