‘Güçlendirilmiş Parlamenter Sistem’ çalışmasında sona gelindi!

‘G%C3%BC%C3%A7lendirilmi%C5%9F+Parlamenter+Sistem%E2%80%99+%C3%A7al%C4%B1%C5%9Fmas%C4%B1nda+sona+gelindi%21;
ABONE OL

‘Güçlendirilmiş Parlamenter Sistem’ önerisi üzerinde çalışan 6 muhalefet partisinin temsilcileri, TBMM’de bir kez daha toplandı. Toplantıda, daha önce üzerinde uzlaşmaya varılan metnin redaksiyonun yapıldığı öğrenildi.

CHP Genel Başkan Yardımcısı Muharrem Erkek, İYİ Parti Hukuk ve Adalet Politikaları Başkanı Bahadır Erdem, Saadet Partisi Seçim İşleri Başkanı Bülent Kaya, Demokrat Parti Genel Başkan Yardımcısı Bülent Şahinalp, Gelecek Partisi Seçim ve Hukuk İşleri Başkanı Ayhan Sefer Üstün ile DEVA Partisi Hukuk ve Adalet Politikaları Başkanı Mustafa Yeneroğlu'ndan oluşan ‘güçlendirilmiş parlamenter sistem komisyonu’, dün TBMM’de tekrar bir araya geldi.

Dünkü toplantıda, daha önce üzerinde uzlaşmaya varılan metnin redaksiyonunun yapıldığı öğrenildi. 6 muhalefet partisinin hukuk kurmaylarının, gelecek haftalarda seçim güvenliği konusunu görüşmek üzere tekrar bir araya gelmeleri ve çalışmalara devam etmeleri bekleniyor.

Çalışmaların tamamlanmasının ardından hazırlanacak metin, partilerin genel başkanlarına sunulacak.

Siyasi partilerin hukuk kurmayları, bugün yaptıkları toplantıdan önce kısa değerlendirmeler yaptı.

"KALDIĞIMIZ YERDEN DEVAM ETMEYE BAŞLADIK"

Demokrat Parti Genel Başkan Yardımcısı Bülent Şahinalp, “Bir süre sonra Güçlendirilmiş Parlamenter Sistem çalışmalarına kaldığımız yerden devam etmeye başladık” dedi.

"BUGÜN SONLANDIRIYORUZ"

İYİ Parti Hukuk ve Adalet Politikaları Başkanı Bahadır Erdem, “Güçlendirilmiş Parlamenter Sistem çalışmalarını 6 parti olarak bugün sonlandırıyoruz. Parti genel başkanlarımıza vereceğiz” diye konuştu.

Saadet Partisi Seçim İşleri Başkanı Bülent Kaya, “Yapmış olduğumuz bu çalışmanın inşallah seçimden sonra milletin beklediği doğrultuda yasallaşması dileğiyle toplantının hayırlara vesile olmasını diliyorum” dedi.

"TÜRKİYE'NİN ÖZLEDİĞİ BİR ÇALIŞMA"

Gelecek Partisi Seçim ve Hukuk İşleri Başkanı Ayhan Sefer Üstün de “Türkiye’nin özlediği bir çalışma oldu, güzel bir çalışma oldu. Uyum içerisinde ortaya güzel bir metin çıkardık” diye konuştu.

"KUTUPLAŞMADAN ÇIKMAYA İHTİYACIMIZ VAR"

CHP Genel Başkan Yardımcısı Muharrem Erkek, “Ülkemiz için, Türkiye için, demokrasi için birlikte çalıştık. Bu aslında çok önemli bir iş birliği Türkiye’nin geleceği için de. Çünkü Türkiye’nin yeni bir sisteme, yeni bir yönetim anlayışına ihtiyacı var. Kutuplaşma girdabından çıkmaya ihtiyacımız var. Birlikte çalışmaya devam edeceğiz” açıklamasında bulundu.

DEVA Partisi Hukuk ve Adalet Politikaları Başkanı Mustafa Yeneroğlu da “Ortak hedefimiz, yola çıkarken Türkiye’nin mutlu yarınlarını inşa etmekti. Bu doğrultuda gerçekten çok yapıcı bir çalışma ortaya koyduk. Aylardır çalışıyoruz. İnşallah bu çalışma havası, çalışma iklimi, mutabakat kültürü, uzlaşma kültürü Türkiye’nin yarınları için hayırlı olacaktır” dedi.

twitter takip