Fethullahçılar, 15 Temmuz'un yıl dönümünden önce Biden’a mektup sunmaya hazırlanıyor!

Fethullah%C3%A7%C4%B1lar,+15+Temmuz%E2%80%99un+y%C4%B1l+d%C3%B6n%C3%BCm%C3%BCnden+%C3%B6nce+Biden%E2%80%99a+mektup+sunmaya+haz%C4%B1rlan%C4%B1yor%21;
ABONE OL

Fethullahçıların, içindeki derin çatlağı gidermek için ABD Başkanı Joe Biden’a Türkiye’yi şikayet eden ve Biden’dan medet umduğunu gösteren bir mektup yazdığı ortaya çıktı.

Fethullahçıların içinden gelen itiraflar, elebaşı Fetullah Gülen'in hastalığı ve başka bir eve kaçırıldığı iddiaları örgüt içinde parçalanmalara neden oldu. Örgüt mensuplarındaki bağlılık ve inanış giderek azalmaya, kopuşlar yaşanmaya başlandı.

Örgüt üst yönetimi yaşanan bu parçalanmayı engellemek için her türlü çabayı gösterdi. Gülen'in sağlık durumunun 'iyi' olduğunu kanıtlamak için geçmiş tarihli fotoğraflar ve canlı olduğu söylenen görüntüler paylaşıldı. Örgüte mensup gazeteciler örgüt elebaşını ziyaret görüntülerini yayınladı.

DHA'nın aktardığına göre FETÖ, kendi gündemini değiştirmek için 15 Temmuz darbe girişiminin 8'inci yıl dönümüne günler kala ABD Başkanı Joe Biden'a Türkiye aleyhine bir mektup sunmaya hazırlanıyor. Üstelik hazırlanan mektupta ABD'li bazı kongre üyelerinin de katkısı var.

AİHM KARARLARI MEKTUPTA

FETÖ'cüler hazırladıkları mektupta, darbe girişimine hiç değinmeden, örgüt mensuplarına yönelik 'haksız politikalar' izlendiğine yer veriyor. Örgüt mensupları, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi tarafından alınan Selahattin Demirtaş, Osman Kavala ve Yüksel Yalçınkaya kararları konusunda Türk hükümetini ABD Başkanı Biden'a şikayet ediyor.

Mektupla, Türkiye ile ABD arasındaki ikili ilişkilere müdahale çabası dikkat çekiyor. ABD'nin Türkiye'ye yaklaşımının 'insan hakları temelli' olması talep edilip, Biden'ın Türk hükümetine baskı yapması isteniyor.

TÜRKİYE'YE DÖNME ÇABALARI SÜRÜYOR

Mektupta yazılan talepler dikkate alındığında, örgüt mensuplarının Türkiye'ye dönme çabaları da göze çarpıyor. Mektuptaki taleplerden biri FETÖ'ye mensup tutukluların şartsız serbest bırakılarak işlerine geri dönmelerinin sağlanması olarak yer alıyor.

Aklanmanın yollarını arayan FETÖ'cüler, Biden'a yazdıkları mektubu henüz paylaşmadı. Ancak örgüt, mektubu paylaşmadan önce bir imza kampanyası düzenlemeye başladı. FETÖ, mektuba atılacak imzaların sayısının artması ile ABD Başkanı Biden üzerinde örgütün etkisini artırmayı hedefliyor.

FETÖ, Biden'a verilecek mektubun Temmuz 2024'te ABD'de yapılacak ve Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın katılacağı NATO Liderler Zirvesi’nde de gündeme gelmesi için çalışmalar yapıyor. 

twitter takip