Erk Acarer: Sedat Peker'e bu talebi ben ilettim

ABONE OL

Organize suç örgütü lideri Sedat Peker'in tweet'lerini paylaşan gazeteci Erk Acarer, 23 Derece YouTube kanalında gazeteci Gökhan Özbek'in sorularını yanıtladı.

Gazeteci Erk Acarer, organize suç örgütü liderliğinden hüküm giyen Sedat Peker’in ‘siyasiler ve bürokratların uyuşturucu-suç trafiğine karışmaları’na ilişkin yapacağı paylaşımlara Birleşik Arap Emirlikleri tarafından izin verilmediğini belirterek Peker’in vereceği bilgileri kendilerine aktardığını duyurdu.

Peker’in “Türkiye’de bürokrasi ve siyasetle iç içe bir narko yapı yaratılmaya çalışılıyor” ifadelerini kullandığını belirten Acarer, konuyla ilgili olduğunu bildirilen belgeleri paylaştı.

Acarer'in bu paylaşımları, 'gazetecilik etiğiyle bağdaşmadığı' gerekçesiyle bazı meslektaşları tarafından eleştirildi.

Dün akşam 23 Derece adlı YouTube kanalında gazeteci Gökhan Özbek'in konuğu olan Acarer, hem bu eleştirilere yanıt verdi, hem de Peker'in verdiği bilgilerle ilgili dikkat çekici youmlarda bulundu.

Acarer'in, Özbek'in sorularına verdiği yanıtlar özetle şöyle oldu:

"Sedat Peker cephesiyle uzun süredir görüştüğümü aracılar vasıtasıyla kamuoyuna deklare etmiştim. Şüphesiz bir gazeteci herkesle görüşür ama işin tuhaf tarafı, biz Peker'le tüm bu olanların ötesinde çok fazla kavga da ettik. Bu çok kritik bir konu ve bence biraz da ilginç bir hale getiriyor. Bu talebi kendisine ben ilettim. Çünkü görüşmeler kapsamında artık Birleşik Arap Emirlikleri'nin (BAE) kendisine video çektirmeyeceğini ve paylaşım yaptırmayacağını biliyordum. Bu Twitter üzerinden bilgisel röportaj formatında dünyada ilk defa yayımlanan röportaj oldu. Ancak ben bu röportajdaki evraklara, kişilere ve kaynaklara yaklaşık 10 gündür çalışıyorum. Dolayısıyla biraz buradan bakmak gerektiğini düşünüyorum. 

Mesele iktidarın suçları olduğunda, bu hem gazeteci, hem de çalıştığı kurum için risklidir. Ama Türkiye bir yandan da inanılmaz bir kırılma noktasında olduğu için ben böyle şeyleri hep kendimle tartışırım. Çok da laf dinleyen biri değilimdir aslında. Kendimle yaptığım bu tartışmalar sonucunda bir kamu görevi yaptığımı, belgelerin üzerinde durduğumda bunların hepsinin son derece gerçeği yansıtan belgeler olduğunu gördüm."

Acarer’in Twitter hesabından yaptığı paylaşımlar şöyleydi:

1-Sedat Peker cephesi, bugün yayınlayacağını söylediği twitlerine Birleşik Arap Emirlikleri’nin (BAE) güvenlik nedeni ile izin vermediğini aktardı. Bu bilgiler konusu ve kapsamındaki talebimizi ise geri çevirmedi.

2-‘SİYASİLER VE BÜROKRATLARIN UYUŞTURUCU-SUÇ TRAFİĞİ Peker cephesi, ‘Uyuşturucu, yargı, bakanlık ve derin’ ilişkiler çerçevesindeki tüyler ürpertici bilgileri tarafımıza paylaştı. Twitter üzerinden bir ilki gerçekleştirerek röportaj-bilgi serisini yayınlıyoruz.

3-Yine Peker cephesinin tarafımızla paylaştığı çok önemli ve teyidi yapılmış belgeleri de röportajın ilgili bölümlerine ekleyeceğiz. Peker, “Türkiye’de bürokrasi ve siyasetle iç içe bir narko yapı yaratılmaya çalışılıyor” ifadelerini kullandı. Şu bilgileri aktardı:

4-“Bulunduğum Birleşik Arap Emirlikleri’yle ülkemiz arasında tekrardan dostane ilişkiler kurulup karşılıklı görüşmeler başlayınca, makamına saygı duyduğum ancak kendisinden nefret ettiğim süslü süleyman ve de Ak Parti milletvekili tolga ağar’ın (derin mehmet’in oğlu.)

5-‘Yakın zamanda Türkiye’ye getireceğiz, o zaman görecek’ tarzındaki arkamdan söyledikleri tehditvari kelimeleri duyunca bunları aktarmak benim için farz oldu. Ocak ayında Ermeni Vakfı Başkanı Bedros Şirinoğlu’ndan resmi koruma polisi vasıtasıyla…

6-…yüksek rütbeli bazı emniyet müdürleri 500 bin TL rüşvet isterler. Olay şu şekilde gelişir. Foto Film Şube Müdürü Ekrem Eren Ermiş, Bedros Şirinoğlu’nun koruma polisi Selami Tellioğlu’nu yanına çağırarak Bedros Şirinoğlu’na…

7-…’Fazladan bir ihtisaslı araç yapmışsınız (kanun dışı bir şekilde), bu arabayla da yasadışı bir şekilde kara para taşımacılığı yapıyormuşsunuz. Bana bunu Kaçakçılık Şube Müdürü Engin Süngü söyledi. Koruma Şubeden sorumlu İl Emniyet Müdür Yardımcısı Ali Saraç da biliyor!

8-…Bu konu İl Emniyet Müdürü’ne aksettirilecek. Bedros Bey 500 bin TL verirse konu kapanacak’ diyor. Koruma polisi olayı Bedros Bey’e anlatır ve bu üst müdürlerin şikayet edilmesi fikrini verir. Önce İl Emniyet Müdürlüğündeki bazı yetkililere konu anlatılır.

9-…Daha sonrasında Bedros Bey daha önceden tanıdığı süslü sülümana önce mektup yazar, daha sonra da telefonla görüşüp süslü sülümanı bilgilendirir. Makamına saygım olan ancak kendisine saygı duymadığım süslü süleyman da gereğinin yapılacağını söyler.

10-… Müfettiş görevlendirir. Esas hikaye bundan sonra başlar. Koruma polisi, emniyet müdürüyle arasında geçen konuşmaları ses kaydına aldığı, sayfalarca süren Whatsapp yazışmalarının çıktısını alarak dosyaya ekler.

11-Ancak enteresan gelişmeler olur. Rüşvet istenen ses kayıtları, Whatsapp yazışmaları ortadayken; 3 emniyet müdürü korunurken bu delilleri kaydeden koruma polisini sıkıştırmaya başlarlar, dosyayı kapatmak için. Ocak ayında meydana gelen bu olayda halen daha bir netice yok.

12-Konu kapatılmak isteniyor. Bedros Bey koruma polisinin görevini layığıyla yaptığını söyleyip diğer müdürler için ‘Bunlar üniformalı soyguncular’ diyor. Koruma polisi aniden görev yeri değiştirilince isyan edip, emeklilik dilekçesi verip görevden ayrılıyor.

13-Ancak Koruma Şubeden sorumlu müdür yardımcısı hala görevinin başında. Kaçakılık Şube Müdürü Engin Süngü hala görevinin başında. Foto Film Şube Müdürü Ekrem Eren Ermiş bildiğim kadarıyla şark tayinine gitmiş, Ağrı’ya tayin olmuş.

14-Ancak o da görevinin başında. Şu ana kadar ses kaydı, Whatsapp yazışmaları olduğu halde konu savcılığa aksettirilmemiş. Olayın üzerinden 9 ay geçtiği halde müfettişler soruşturmayı bitirmemiş.

15-Yani tabiri caiz ise hasır altı edilmiş. Maaşı namusu kadar olan gazeteciler (orijinaller baş tacı), diyorsunuz ya ‘Suç örgütü liderinin dediklerine mi inanacağız?’ alın size koruma polisinin mülkiye müfettişlerine verdiği 4 sayfalık resmi ifadesi:


 

twitter takip