Cumhuriyet'ten Süleyman Soylu'ya yanıt: Türkiye'nin en itibarlı gazetesine saldırmak kimsenin haddi değildir!

Cumhuriyet%E2%80%99ten+S%C3%BCleyman+Soylu%E2%80%99ya+yan%C4%B1t:+T%C3%BCrkiye%E2%80%99nin+en+itibarl%C4%B1+gazetesine+sald%C4%B1rmak+kimsenin+haddi+de%C4%9Fildir%21;
ABONE OL

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu'nun dün Twitter'dan hedef gösterdiği Cumhuriyet gazetesinin yönetiminden çok sert bir yanıt geldi. Açıklamada, 'Türkiye’nin en itibarlı ve en eski gazetesine saldırmak, kimsenin haddi değildir. İçişleri Bakanı’nın tehdit edici açıklamasını doğru bulmuyor ve iddialarını kabul etmiyoruz' denildi.

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, BirGün, Sözcü ve Karar’ gazetelerinin ardından, dün de sosyal medya hesabından Cumhuriyet gazetesini hedef göstermişti.

Soylu'nun hedef aldığı gazete, bugün internet sitesinde bir açıklama yayımladı. Soylu'ya sert yanıt veren gazete, açıklamasında "Türkiye’nin en itibarlı ve en eski gazetesine saldırmak, kimsenin haddi değildir. İçişleri Bakanı’nın tehdit edici açıklamasını doğru bulmuyor ve iddialarını kabul etmiyoruz" ifadelerini kullandı.

İşte, Cumhuriyet'in o açıklaması:

“Cumhuriyet gazetesi, 97 yıllık saygın bir yayın kuruluşudur. Temel ilkemiz, habercilikte yansız ve objektif olmaktır. Haberi okuyucuya tam ve dürüst olarak vermektir. Ancak yazarlarımız olayları yorumlamakta özgürdür.

İçişleri Bakanı Sayın Süleyman Soylu, dün paylaştığı sosyal medya mesajında Cumhuriyet gazetesini suçlamaktadır.

“İÇİŞLERİ BAKANLIĞI GAZETECLERİ SUÇLAMA VE TEHDİT ETME YERİ DEĞİL”

Mafyanın birbiriyle çatıştığı, birbirini suçladığı bir konuya, Cumhuriyet’i kimse alet edemez. Buna, kimsenin hakkı yoktur. Cumhuriyet gazetesinin dün verdiği haberde, olayı objektif ve yansız olarak okuyucuya yansıttığı açık ve net olarak görülmektedir.

Türkiye’nin en itibarlı ve en eski gazetesine saldırmak, kimsenin haddi değildir. İçişleri Bakanı’nın tehdit edici açıklamasını doğru bulmuyor ve iddialarını kabul etmiyoruz. Daima Türkiye Cumhuriyeti’nin çıkarlarının yanında yer almış olan Cumhuriyet gazetesini kimse terörizmle suçlayamaz, teröristlerle birlikte gösteremez, terör örgütleriyle ilişkilendiremez. Mafya tartışmalarının ve kirli ilişkilerin içine Cumhuriyet gazetesini hiç kimse çekemez.

Görevleri anayasamızın koyduğu ilkelerle belirlenen İçişleri Bakanlığı, gazeteleri suçlama ve tehdit etme makamı değildir. Cumhuriyet gazetesi, yoluna korkusuz olarak devam edecektir.”

OLAYIN GEÇMİŞİ

Bakan Soylu, sosyal medya hesabından Cumhuriyet gazetesinin birinci sayfasında yer alan fotoğraflara ilişkin “Bir mafya pisliğinin hezeyanlarıyla terörle mücadele tarihimizin en Şanlı Komutanına çamur atan, ortakları HDPKK için intikam alan, Cumhuriyet gazetesi; sizin tarihiniz, derin, kirli ve karanlık ilişkiler tarihidir Türkiye eski Türkiye değil Hesabını hukuk önünde vereceksiniz” ifadelerini kullandı.

Cumhuriyet gazetesinin haberinde, “Sedat Peker’in Elazığ’da Yeldana Kaharman’ın şüpheli ölümüne ilişkin Mehmet Ağar’ın oğlu AKP milletvekili Tolga Ağar’ı suçlamasının ardından iddiaları yalanlayan Jandarma Genel Komutanı Arif Çetin’in, Ağarların ardından çete raporunda adı geçen Selahattin Yılmaz ve Galip Öztürk’le de fotoğrafları çıktı” ifadeleri yer aldı.

twitter takip