Bingöl'de panikleten sarsıntılar! Artçı sarsıntılar devam ediyor!

Bing%C3%B6l%E2%80%99de+panikleten+sars%C4%B1nt%C4%B1lar%21;+Art%C3%A7%C4%B1+sars%C4%B1nt%C4%B1lar+devam+ediyor%21;
ABONE OL

Bingöl'de meydana gelen 5.8'lik deprem ve artçı sarsıntılar halkı panikletirken sosyal medyada da gündem aniden Bingöl oldu.

Bingöl'ün Karlıova ilçesinde saat 17:24'te yerin 5 kilometre derinliğinde deprem meydana geldi. İlk olarak depremin 5.9 büyüklüğünde olduğunu duyuran Kandilli Rasathanesi, büyüklüğü sonrasında 5.8 olarak revize etti.
 
AFAD'ın ise; 5.7 büyüklüğünde meydana geldiğini duyurduğu depremle ilgili açıklama yapan Bingöl Valisi Kadir Ekinci "Kaynarpınar köyündeki karakolda iki gözetleme kulesi çöktü. 3 güvenlik korucusu yaralandı. İki korucu enkazdan çıkarıldı. Diğer korucumuzu kurtarma çalışması sürüyor. Dinarbey ve Elmalı köylerinde 10 ev çöktü. 4 vatandaş yaralı kurtarıldı" dedi. 
 
İçişleri Bakanı Süleyman Soylu ise Yayladere yolunda depremden kaynaklı heyelan oluştuğunu açıkladı.
 
Karlıova’daki deprem Bingöl dışında, Elazığ, Tunceli, Diyarbakır, Muş ve Erzurum gibi çevre illerden de hissedildi.
 
Kandilli Rasathanesi yerin 5 kilometre altında meydana gelen depremin büyüklüğünü 5,8 olarak revize etti.
 
Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı (AFAD) ise Karlıova depreminin büyüklüğünü 5,7 olarak açıkladı. Açıklamada gelişmelerin takip edildiği duyuruldu.
 
 
Kandilli Rasathanesi sonrasında meydana gelen artçı depremleri de duyurdu. Kandilleri Rahathanesi'nin verilerine göre;  Bingöl'de 4.6, 3.0, 3.2, 3.0, 4.7, 3.5, 3.0, 3.8 büyüklüğünde artçı depremler oldu.
 
AFAD ise; artçı sarsıntıların büyüklerini 4.7,  4.6, 3.5 olarak duyurdu.
 
“1 KORUCU GÖÇÜK ALTINDA KALDI”
 
Depremle ilgili Twitter hesabından açıklama yapan İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Karlıova-Kaynarpınar Jandarma Komutalığı’nda nöbet kulesinin yıkıldığını ve 1 güvenlik korucusunun göçük altında kaldığını duyurdu.
 
Soylu, paylaşımında, “Bingöl-Karlıova ilçesinde meydana gelen 5.7 büyüklüğünde depremde Valimizden aldığımız ilk bilgiye göre Karlıova-Kaynarpınar J.Krk.K.lığı nöbet kulesi yıkılmış, 1 Güvenlik Korucumuz göçük altında kalmış, 2'si de hafif şekilde yaralanmıştır. Köylerimizde tarama devam etmektedir” dedi.
twitter takip