Bayram tatillerinde kaza haberleri abartılıyor mu? Bu bayramda kaç kaza haberi geldi?

Bayram+tatillerinde+kaza+haberleri+abart%C4%B1l%C4%B1yor+mu?+Bu+bayramda+ka%C3%A7+kaza+haberi+geldi?
ABONE OL

Habertürk yazarı Fatih Altaylı bugünkü yazısında bayram tatillerinde yapılan trafik kazaları haberlerinin abartılı olduğunu yazdı.

Habertürk yazarı Fatih Altaylı bugünkü yazısında bayram tatillerinde yapılan trafik kazaları haberlerinin abartılı olduğunu yazdı.

Bayram dönemlerinde yapılan trafik kazası haberlerinden sıkıldığını ve bu haberlerin yalan olduğunu belirten Fatih Altaylı, bu zamanlarda denetimler arttığı ve trafik yoğunlaştığı için genel kanının aksine kazaların azaldığını yazdı.

Bayram günlerinde meydana gelen kaza sayısının ortalamanın altında olduğunu belirten Altaylı, "Sayılara bakılırsa, canavar bile tatil yapıyor" dedi.

Fatih Altaylı'nın konuyla ilgili yazısı şu şekilde:

Habercilerimizin bayram=trafik kazası palavrasından artık bana gına geldi. Aslında daha önce gelmişti ve sayıları vermiştim ama salak olana sayı bir anlam ifade etmiyor.

Bayram tatilinde trafik kazası artarmış. Hayır efendim artmaz. Kuyruklu yalan. Tam aksine denetimler arttığı, trafik yoğunlaştığı için kazalar azalıyor bayramlarda.

Mesela dün şöyle bir başlık vardı bir gazetede: “Bayram Bilançosu: Trafik canavarına son 24 saatte 16 ölü”...

Bunu haber yapan ve başlığı atan salak farkında değil ki, bu sayı ortalamanın altında. Çünkü 2017 verilerine göre; Türkiye’de trafikte ölen ortalama insan sayısı günde 21. Bayramı seyranı yok. Günlük ortalama bu.

Yani 9 günlük bayram tatilinde trafikte 189 kişiden daha az sayıda insanımız can veriyorsa ortalamanın altındayız demektir.

Yani inanmayın bayramda trafik canavarının fazla mesai yaptığına. Sayılara bakılırsa, canavar bile tatil yapıyor.

Fatih Altaylı'nın yazısının tamamını okumak için tıklayınız

twitter takip