Baro başkanları polis engeli ile karşılaşınca oturma eylemine başladı!

Baro+ba%C5%9Fkanlar%C4%B1+polis+engeli+ile+kar%C5%9F%C4%B1la%C5%9F%C4%B1nca+oturma+eylemine+ba%C5%9Flad%C4%B1%21;
ABONE OL

Geçen Cuma günü savunma yürüyüşüne başlayan baro başkanları eylemlerini bugün Ankara'da sonlandıracaktı. Ancak, avukatlar Ankara'ya girişlerinde polis müdahalesi ile karşılaştı.

İktidarın, baroların yapısını ve seçim sistemini değiştirme planına karşı Ankara'ya yürüyen ve şehrin girişinde polis engeline takılan baro başkanları oturma eylemine başladılar. Aynı saatlerde Türkiye Barolar Birliği Başkanı Metin Feyzioğlu ve 16 baro başkanı Anıtkabir'i ziyaret etti. Baro başkanları, Feyzioğlu’nun tutumuna ilişkin “Utanç fotoğrafı” yorumunu yaptı.
 
Barolar, çoklu baro ve nisbi şeçim sisteminin önünü açacak düzenlemeye karşı 19 Haziran'da Türkiye'nin dört bir yanından 'Ankara'ya Savunma Yürüyüşü'nü başlattı. Bugün Ankara'ya ulaşan baro başkalarının şehre girişi polis tarafından engellendi.
 
Van Barosu Başkan Yardımcı Hamza Çiftçi ve ÇHD Ankara Şubesi alandan yaptıkları canlı yayınla polis ve baro başkanları arasında geçen tartışmayı aktardı.
 
İzmir Barosu Yönetim Kurulu Üyesi Mehmet Baran Selanik de Twitter'dan yaptığı paylaşımda polisin, şehre girişe izin vermediğini belirtti.
 
Polislerle avukatlar arasında arbede çıktığını belirten Selanik gelişmeleri şu şekilde aktardı:
 
"Bir polis memurunun Gaziantep Barosu Başkanı Av. Bektaş Şarklı’ya yumruk atması sonucu arbede çıktı. Polis, Ordu Barosu Başkanı Av. Haluk Murat Poyraz’ı gözaltına almak istedi. Vermedik.
 
Polis, yoldan yürümek istediğimizde duran araç şoförlerine üstümüze sürmeleri için bağırıyor. Yürümek istediğimizde yeniden engellendik. Çıkan arbedede İzmir Barosu Başkanı Av. Özkan Yücel’e bir polis memuru yumruk atmak istedi ancak yumruk isabet etmedi. Bir baro başkanının gözlüğü kırıldı.
 
TBB Yönetim Kurulu üyelerinin bir kısmı da şimdi beklediğimiz alana geldi. Metin Feyzioğlu’ndan hala ses yok."
 
Diyarbakır Barosu Başkanı Cihan Aydın, Twitter'dan yaptığı açıklamada yürüyüşün amacının barışçıl gösteri ve yürüyüş hakkına dikkat çekmek olduğunu belirterek, "60’a yakın baro başkanın yürüyerek Ankara’ya girmesine izin verilmiyor. 3 günlük yürüyüşümüzün bir amacı da yurttaşın tümüyle yasaklanan barışçıl gösteri ve yürüyüş hakkına dikkat çekmekti. Artık bir şey söylemeye zaten gerek kalmadı, manzara ortada" dedi.
 
Feyzioğlu Anıtkabir'e gitti
 
Yürüyüş yapan baro başkanlarının Ankara’ya girişine izin verilmezken aynı saatlerde TBB Başkanı Metin Feyzioğlu beraberinde bazı baro başkanları ile Anıtkabir ziyaretinde bulundu. Sosyal medya hesabından Anıtkabir ziyaretini duyuran Feyzioglu “Afyon, Ardahan, Iğdır, Ağrı, Konya, Elazığ, Sivas, Gümüşhane – Bayburt, Çorum, Yozgat, Kütahya, Edirne, Samsun, Erzurum, Kahramanmaraş baro başkanlarımızla Atamızın manevi huzurundayız” dedi.
 
Barolar'dan Feyzioğlu'na: Baroları ayrıştırıyor
 
Duvar'dan Müzeyyen Yüce'nin haberine göre Ankara girişinde baro başkanlarına polis müdahalesi yapıldığı sırada Türkiye Barolar Birliği Başkanı Metin Feyzioğlu ve beraberindeki 16 baro başkanının Anıtkabir ziyaretini değerlendiren Muğla Barosu Başkanı Cumhur Uzun “Feyzioğlu baroları ayrıştırıyor. Burada bizimle olmasını beklerdik. Bizim anayasal hakkımız engelleniyor” dedi. Baro başkanları, Feyzioğlu’nun tutumuna ilişkin “Utanç fotoğrafı” yorumunu yaptı.
 
Oturma eylemi başlattılar
 
Açıklamanın ardından yürüyüşlerine izin verilmeyen baro başkanları oturma eylemi başlattı.
 
 
 
twitter takip