Bağımsız Milletvekili Ahmet Şık'ın yeni partisi TİP oldu!

Ba%C4%9F%C4%B1ms%C4%B1z+Milletvekili+Ahmet+%C5%9E%C4%B1k%E2%80%99%C4%B1n+yeni+partisi+T%C4%B0P+oldu%21;
ABONE OL

HDP'den ayrılan milletvekili Ahmet Şık, Türkiye İşçi Partisi'ne (TİP) katıldığını duyurdu.

Sözcü'nün haberine göre; “Parti yönetiminde bulunan hakim bir anlayışın HDP’nin gücü, anlamı ve değerleri hilafına demokratik teamüllerden uzak tutumlarında ısrarları nedeniyle” ifadeleriyle 4 Mayıs 2020’de  HDP’den ayrılan bağımsız Milletvekili Ahmet Şık, Türkiye İşçi Partisi’ne katıldığını duyurdu.

Partiye katılma haberini Twitter hesabında duyuran Ahmet Şık, şair Birhan Keskin’in “Buraya, bir inanç bir inat koydum. Tut ki unuttun, tekrar bak, o inat neyse sen osun” sözleriyle yaptığı açıklamada şu ifadelere yer verdi:

“İNAT DAİMA KAZINIR”

* Dostlarım, Bugün memleketteki hava bir yandan tüm kasvetiyle üzerimize çöküp karamsarlığımızı derinleştirirken, diğer yandan hepimizi, yeniden, ısrarla bir inada çağırıyor.

* Çünkü, hepinizin bildiği gibi, bu memlekette her şey bir inat meselesi. Barışı, demokrasiyi ve hukuku boğanların sınırları çizdiği bir ülkede barış, demokrasi ve hukuk demekte ısrar ederek yaşamak ve hatta var olmak başlı başına bir inat işi.

* Ve biliyorum ki bizler inatçıyız. Haklı olanın, hakkı için mücadele edenin yanında duran bir inat bu. Çünkü yaşamın öğrettiği en önemli şeydir: İnat, daima kazanır.

* Öyle kuru kuruya, kötülük saçan, kötülerin yanında olan türden değil; ‘İnatçı olmak fena şey değil, lakin iyiye inat etmeli’ diyen Kemal Tahir'in dediği türden bir inattan bahsediyorum.

“ÇARESİZLİĞE İTENLERE MECBUR DEĞİLİZ”

* Bu yüzden sınırları baştan çizilmiş oyunları, denenmiş çıkmazları ortadan kaldıracak, umudu canlandıracak ve yarını hep birlikte kuracak bir ortak inada ihtiyacımız var.

* Herkesin aynılaştırıldığı, aynılaşmak zorunda bırakıldığı bir dikta rejiminden kurtulmayı dileyenleri çaresizliğe itenlere mecbur değiliz.

* Emekte, eşitlikte, barış, demokrasi ve özgürlükte inat etmekten yılmayanlar, korkmayanlar, asla aşağı bakmayanlar olarak bizler, yalnız değiliz. Ve bugün buradaysak ve ‘varız’ diyorsak, yaşamaya devam ettiğimizi söylüyorsak çaresiz hiç değiliz.

* Uzak gibi görünen umutlu günlere hep birlikte uzanıp dokunabilmek adına Türkiye İşçi Partisi'ne katılıyorum. Çocuklarımızın düşlerini gerçek kılacağımız bir hayata inanan sizleri de inadımıza ortak olmaya, Türkiye İşçi Partisi'ne katılmaya davet ediyorum.

“BUGÜN BİZİ BİR ARAYA GETİREN MEMLEKET MESELESİ”

Ahmet Şık'ın ardından sözü alan TİP Genel Başkanı Erkan Baş ise şunları söyledi:

* Ahmet'le aramızdaki ilişki, genç bir devrimci öğrenciyle bir gazeteci olarak başlayan uzun bir yoldaşlık. Bugün bu adımı atmamız bu nedenle daha önemli.

* Herkes Ahmet Şık'ı tanır, bilir. Ahmet hayatı boyunca kişisel bir hesap yapmamıştır. Türkiye İşçi Partisi adına biz de sadece kurumsal veya örgütsel çıkarları gözeten bir adım atmadık.


* Bugün bizi bir araya getiren şey memleket meselesidir. Bu memlekette sesi bastırılan milyonlarca insanın, işçinin, kadının, gencin, yok sayılmak istenenlerin, yoksul bırakılanların mücadelesini büyütmek acil bir görev olarak önümüzde durduğu için buradayız.

twitter takip