Antalya'daki görüşmede Rusya ve Ukrayna ateşkes konusunda anlaşamadı!

Antalya%E2%80%99daki+g%C3%B6r%C3%BC%C5%9Fmede+Rusya+ve+Ukrayna+ate%C5%9Fkes+konusunda+anla%C5%9Famad%C4%B1%21;
ABONE OL

Rusya ve Ukrayna arasındaki savaş 15. güne girerken, taraflar Antalya’da Türkiye’nin arabuluculuğunda görüştü, ateşkes konusunda anlaşılamadı.

Rusya’nın Ukrayna’ya operasyon başlatmasının 15. gününde tüm dünyanın gözü ve kulağı Antalya’daydı. Savaşın başlangıcından bu yana ilk kez bugün, Ukrayna Dışişleri Bakanı Dmitro Kuleba ve Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov masaya oturdu. Savaştaki tarafların bakanlarına Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu eşlik etti.

TELE1'in haberine göre, görüşme sonrası açıklama yapan Kuleba, ateşkeste ilerleme kaydedemediklerini açıkladı. Kuleba, aynı formatta yeniden görüşmeye hazır olduğunu söylerken, Lavrov “Bugün şu anlaşıldı müzakerelerin yerini alacak hiçbir şey yoktur” ifadelerini kullandı.

Bir görüşmeden mucize beklenmemeli

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Ukrayna Dışişleri Bakanı Dimitro Kuleba ve Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov’un Antalya’daki kritik zirvesinin ardından açıklamalarda bulundu. Çavuşoğlu’nun açıklamalarından öne çıkanlar şöyle:

Bugünki toplantılarımıza iştirak ettiğiniz için çok teşekkür ediyorum. Ukrayna’da akan kanın, gözyaşının ve yıkımın bir an evvel durması için çaba sarf ediyoruz. Sorunların diplomasi yoluyla çözülmesi gerektiğini savunuyoruz.

Bu süreçte her iki tarafla gerçekten yoğun temaslarımız oldu. Sayın Cumhurbaşkanımız, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ve Ukrayna Devlet Başkanı Zelenski ile telefon görüşmeleri gerçekleştirdi, savaştan sonra. Ben de mevkidaşlarım Lavrov ve Kuleba’yla çok defa görüştüm. Tarafları ülkemizde bir araya gelmek için davette bulundum. Her iki tarafın da kabul etmesiyle, bugün bu toplantıyı Antalya’da gerçekleştirdik. Bu toplantının Antalya Diplomasi Forumu marjında gerçekleştirilmesi de anlamlı.

İki taraf da Türkiye’nin toplantıda bulunmasını özellikle istediler. Biz bu görüşmede, Türkiye’nin ulusal pozisyonunu saklı tutmakla birlikte, kolaylaştırıcı rol üstlendik. Özellikle insani boyutun önceliğine dikkat çektik. Her gün maalesef akan kan artıyor. Savaş ortasında kalan sivillerin de bir an önce kurtarılması gerektiğinin altını bir kere daha çizdik. Bunun için sürdürülebilir bir ateşkese ihtiyaç var. Sürdürülebilir ateşkesin tesisine kadar da insani ateşkesin sahada da işlemesi gerekiyor. İnsani koridorların hiçbir engelle karşılaşmadan açık tutulması gerektiğini vurguladık. Sahada durumların farklı olduğunu, vatandaşlarımızı tahliye ederken sadece uzaktan görmedik yaşadık.

Özellikle bugün toplantıda Mariupol’da bir insani koridor gerektiğini vurguladık. Taraflar bu konuyu ilgili merciilerle görüşeceklerini söylediler. Eş güdüm yapılmazsa, her iki taraf sahada da eş güdümü gerçekleştirmezse tahliye edeceğimiz siviller can tahlikesiyle karşı karşıya kalabilir.

Elbette bir görüşmede mucizeler beklenmemelidir. Ancak siyasi seviyedeki bu toplantı önemli bir başlangıçtır. Bu toplantının da liderler düzeyinde gerçekleştirilmesi gündeme geldi. Ukrayna tarafı, Sayın Zelenski’nin böyle bir toplantıya hazır olduğunu, Sayın Lavrov da Sayın Putin’in prensip olarak karşı olmadığını söyledi.

twitter takip