Ankara Altındağ'da Suriyeli ve Afganların evleri taşlandı, dükkanlar yağmalandı

Ankara+Alt%C4%B1nda%C4%9F%E2%80%99da+Suriyeli+ve+Afganlar%C4%B1n+evleri+ta%C5%9Fland%C4%B1,+d%C3%BCkkanlar+ya%C4%9Fmaland%C4%B1
ABONE OL

Ankara Altındağ’da bir parkta çıkan kavgada bıçaklanan iki kişiden 18 yaşındaki Emirhan Yalçın’ın yaşamını yitirmesi ile önceki akşam başlayan olaylar, dün akşam saatlerinde boyutlanarak büyüdü.

T24'ün haberine göre; Suriyeli ve Afganlar’a ait evler taşlandı, bazı dükkanlar yağmalandı. Polisin olayları bastırmakta etkisiz kaldığı görülürken, bazı araçlar da ateşe verildi. Özellikle saldırıların yoğun olduğu bazı cadde ve sokaklardaki mültecilerin otobüslerle mahallelerden kaçırıldıkları belirtildi.

Ankara’nın merkez ilçelerinden Altındağ’ın, mülteci mahalleleri olarak anılan Önder ve Battalgazi mahallelerinde önceki akşam başlayan olaylar dün gün boyu devam etti. Suriyeli ve Afgan dükkan sahiplerinin büyük bölümü işyerlerini açmazken, bazı mülteciler geçici olarak evlerinden ayrıldı.

Kepenkler kırıldı, bazı dükkanlar yağmalandı

Bazıları ise evden çıkmayarak, olayların yatışmasını bekledi. Akşam saatlerinde ise ellerinde bayraklarla mahalleye gelen, tekbirlerle caddeleri dolduran kalabalık büyüdü. Kalabalık, Suriyeliler’e ait dükkanları taşladı ve bazı dükkanların kepenkleri yıkıldı. Bazı dükkanların ise yağmalandığı görüldü.

Suriyeli ve Afganlar’a ait olduğu bilinen bazı apartmanlara yönelik taşlı saldırı yapıldı. Bazı araçlar ters çevrildi, bazıları ise cadde ortasında ateşe verildi.

Yetersiz önlem

Kalabalığa rağmen, olayların başladığı saatlerde güvenlik güçlerinin sayısının yetersiz olması, etkili müdahalede bulunulmaması dikkati çekti. Sosyal medyada da güvenlik güçlerinin olaylara müdahale etmemesi eleştirildi.

Geceyarısı açıklaması: Vatandaşın soğukkanlılığı ve emniyetin yoğun çalışması ile bastırıldı

Ankara Valiliği, gece 00.44’te sosyal medyadan yaptığı açıklamada, “Altındağ ilçemizde bu akşam meydana gelen bir takım gösteri ve olaylar vatandaşlarımızın soğukkanlılığı ve emniyet güçlerimizin yoğun çalışmaları sonucu an itibariyle sona ermiştir. Halkımızın provakatif haber ve paylaşımlara itibar etmemeleri önemle rica olunur” ifadeleri kullanıldı.

Emniyet: Provakatif paylaşımlar hakkında adli işlem başlatıldı

Ankara Valiliği, Twitter'da yaptığı paylaşımda halkı provakatif haber ve paylaşımlara itibar etmemeleri yönünde uyardı.

Olaylarda kundaklama sonucu araç ya da bina yangını meydana gelmediğini duyuran Ankara İl Emniyet Müdürlüğü ise yaptığı yazılı açıklamada, "Bu tür provakatif maksatlı paylaşım ve görüntü yayınlayanlarla ilgili adli işlemler başlatılmıştır" ifadelerini kullandı.

twitter takip