Ali Erbaş'tan kamuoyundan büyük tepki çeken sözlere açıklama: 'Vefat eden insanlara dua okunur...'

Ali+Erba%C5%9F%E2%80%99tan+kamuoyundan+b%C3%BCy%C3%BCk+tepki+%C3%A7eken+s%C3%B6zlere+a%C3%A7%C4%B1klama:+%E2%80%99Vefat+eden+insanlara+dua+okunur...%E2%80%99
ABONE OL

Diyanet İşleri Başkanı Erbaş, Ayasofya'da verdiği hutbede sarf ettiği sözlerden sonra gelen tepkilere cevap verdi.

Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Geçen Cuma günü kılınan namaz ile birlikte 86 yıl sonra ibadete açılan Ayasofya-i Kebir Cami-i Şerifi'nde verdiği hutbede çok tartışılan sözleri için bir açıklama yaptı.
 
Hürriyet Gazetesi genel yayın yönetmeni Ahmet Hakan, konuyu bugünkü köşe yazısına taşıdı ve Erbaş'ın açıklamasına yer verdi.
 
Ali Erbaş'ın Ayasofya'da kılıçla okuduğu hutbede söylediği "Bizim inancımızda vakıf malı, dokunulmazdır, dokunanı yakar; vakfedenin şartı vazgeçilmezdir, çiğneyen lanete uğrar" sözleri tartışma yaratmış ve Ayasofya'yı ibadete kapatarak müzeye çeviren Atatürk'e söylediği düşünülerek büyük eleştiriler almıştı.
 
Ali Erbaş'a bu açıklamasından dolayı çeşitli eleştiriler gelmiş ve sosyal medyada istifa etmesi yönünde çağrılar da yapılmıştı.
Ali Erbaş'a ise hakkında yapılan eleştiriler için kendisine ulaşan Ahmet Hakan'a bir açıklama yaptı.
 
Açıklamasında; Ayasofya’yı değil tüm vakıf mallarını kastettiğini belirten Ali Erbaş, geçmişi değil bundan sonrasından söz ettiğini ifade etti.
 
Erbaş, açıklamasının devamında; millet olarak vakıf mallarını koruma konusunda çok titiz olmamız gerektiğini söyleyedi ve 
"Bizim inancımızda vâkıfın (vakfedenin) vasiyeti nass hükmündedir. Ona uymak gerekir. Bunu Müslümanlara Diyanet İşleri Başkanının camide, hutbede hatırlatması son derece normal bir davranıştır, polemik konusu yapmak iyi niyetli bir tavır değildir" dedi.
 
Ali Erbaş'ın Ahmet Hakan'a yaptığı yazılı açıklama şöyle:
 
Ayasofya hutbemde temas ettiğim “Vakıf malı dokunulmazdır, dokunanı yakar; vâkıfın şartı vazgeçilmezdir, çiğneyen lanete uğrar” ifadesiyle ilgili şu açıklamayı yapabilirim:
 
Genel olarak vakfiyelerin sonu, vâkıfın bedduasıyla biter.
 
“Bu vakfımı kimler amacı dışında kullanırsa Allah’ın, meleklerin, peygamberlerin, tüm Müslümanların laneti onların üzerine olsun” şeklinde.
 
Ben de hutbede buna atıfta bulundum.
 
Sadece Ayasofya’yı değil tüm vakıf mallarını kastettim.
 
Geçmişi değil, bundan sonrasını kastettim. “Uğramıştır” demedim, “Çiğnerse lanete uğrar” dedim.
 
Atatürk 82 sene önce vefat etti. Vefat eden insanlara dua edilir, beddua değil. Geçen geçmiştir, Allah Teala da “tilke ümmetün kad halet, lehâ mâ kesebet ve leküm mâ kesebtüm” (Onlar gelip geçen bir ümmettiler. Onların kazandıkları kendilerine, sizin kazandıklarınız sizedir. Siz onların yaptıklarından sorumlu değilsiniz) (Bakara 141) ayetiyle bizi uyarmaktadır.
 
Biz geçmişe takılmadan geleceğe bakmalıyız.
 
Kaldı ki Ayasofya’nın müzeye dönüştürülmesi hususunda Atatürk’ün dahlinin olup olmadığı da tarihçiler arasında tartışmalı bir konudur.
 
Velhasıl bizim millet olarak vakıf mallarını koruma konusunda çok titiz olmamız gerekir. Bunu sağlamanın tek yolu kanunlarla korkutarak olmamalı. Farklı yollarla vicdanlar harekete geçirilmeli ve inanç ilkeleri de devreye sokulmalı.
 
Diyanet İşleri Başkanı olarak bunu Müslümanlara hatırlatmak benim görevim. Ben görevimi yapıyorum.
 
Ama birileri benim görevim gereği hatırlattığım hususlar üzerinden bilerek ya da bilmeyerek tefrika çıkarıyor.
 
Bizim inancımızda vâkıfın (vakfedenin) vasiyeti nass hükmündedir. Ona uymak gerekir.
 
Bunu Müslümanlara Diyanet İşleri Başkanının camide, hutbede hatırlatması son derece normal bir davranıştır, polemik konusu yapmak iyi niyetli bir tavır değildir.
 
Allah yar ve yardımcımız olsun.
 
Ahmet Hakan ise; konu ile ilgili, "Bu tartışmayı sürdürmek tabii ki mümkün. Ama tartışmayı sürdürürken Prof. Ali Erbaş’ın yaptığı bu son açıklamayı dikkate almak şart" yorumunu yaptı...
 
GAZETECİ YAVUZ SELİM DEMİRAĞ: "EĞER İSTİFA ETMEZSE...."
 
Öte yandan; Yeniçağ Gazetesi yazarı& gazeteci Yavuz Selim Demirağ'dan, Ali Erbaş için dikkat çeken bir mesaj geldi.
Twitter hesabından bir açıklamada bulunan Demirağ, Erbaş'ın istifa etmemesi halinde  FETÖ firarisi Adil Öksüz olmak üzere işbirlikçilerini açıklayacağını söyledi.
 
Demirağ, "Ali Erbaş eğer istifa etmezse onun FETÖ nün imamı Adil Öksüz olmak üzere işbirlikçiliklerini ifşa edeceğim..Ta bi işgal ettiği makam adına harcadıklarını da" paylaşmını yaptı.
 
Demirağ'ın paylaşımına "Madem bir bildiğiniz var açıklayın. İstifa ederse bunların önemi kalmayacak mı?, " Bu zaman kadar neden sustunuz" gibi yorumlar geldi. 
twitter takip