20 yaş altına sokağa çıkma yasağı getirildi, araç giriş çıkışları durduruldu!

20+ya%C5%9F+alt%C4%B1na+soka%C4%9Fa+%C3%A7%C4%B1kma+yasa%C4%9F%C4%B1+getirildi,+ara%C3%A7+giri%C5%9F+%C3%A7%C4%B1k%C4%B1%C5%9Flar%C4%B1+durduruldu%21;
ABONE OL

Cumhurbaşkanı Erdoğan, koronavirüs ile mücade kapsamında alınan yeni tedbirleri açıkladı. Artık, 20 yaş altındaki çocuk ve gençler de sokağa çıkamayacak. Ayrıca; 30 büyükşehir ve Zonguldak'a araç giriş çıkışı durduruldu. Toplu taşıma araçları başta olmak üzere kalabalık ortamlarda maske takmak da zorunlu hale getirildi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Bilim Kurulu Toplantısı'nın bitmesinin ardından koronavirüsle ilgili alınan yeni tedbirleri açıkladı.
 
Türkiye genelinde ya da salgının ve ölüm vakalarının en sık görüldüğü şehir olan İstanbul başta olmak üzere bazı şehirlerde sokağa çıkma yasağı uygulaması taleplerine rağmen yine genel anlamda bir sokağa çıkma yasağı açıklanmadı.
 
Cumhurbaşkanı Erdoğan, 65 yaş üstüne uygulanan sokağa çıkma yasağının 20 yaş altına da uygulanacağını duyurdu. Bugünden itibaren 1 Ocak 2000 ve üstü doğumlulular da sokağa çıkamayacak. Sokağa yalnızca 21-64 yaş aralığındaki vatandaşlar çıkabilecek.
 
Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın sokağa çıkan insan kalabalığını azaltmak için açıkladığı tedbirler ise çoğu vatandaş tarafından yetersiz bulunmaya devam ediyor. Sokağa çıkma yasağı, işe gitmek zorunda olduğu için sokağa çıkmak zorunda olan vatandaşların yaş grubunu kapsamadığı için salgın riskinin hala çok yüksek olduğunu düşünen vatandaşlar "Biz devletiin ihtiyaçlarımızı karşılayarak sokağa çıkma yasağı ilan etmesini bekliyoruz" yorumlarına devam ediyor.
 
İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu başta olmak üzere, İstanbul'da yaşayan vatandaşlar da salgının en çok gördüldüğü ve ülkenin en kalabalık şehri olan İstanbul'da bu yasak kararı bekliyor.
 
Bu yasak talebi diğer büyükşehir belediye başkanlarından da geldi.
 
İBB Başkanı İmamoğlu sosyal medya hesabından artan vaka sayılarının verilerini paylaşarak, "İstanbul’da hasta sayısı 1 Nisan günü 8.852 iken 3 Nisan günü (bugün) 12.231’e yükselmiştir. Bu 48 saatte neredeyse % 40’lık artış demektir. Devletimizin bu verisi İstanbul için sokağa çıkma kısıtlaması konusunda son derece önemli" mesajını yayınladı.
 
İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer de, Fox TV'de katıldığı Çalar Saat programında "Bir gün daha bir saat daha geç kalamayız. İzmir'de kontrollü karantinaya geçmek gerekiyor" dedi.
 
 
 
Öte yandan; 20 yaş altına sokağa çıkma yasağı ile birlikte 30 büyükşehir ile akciğer rahatsızlığının en sık görüldüğü şehir olan Zonguldak'a da araç giriş-çıkışı kapatıldı. 
 
Ayrıca; toplu taşıma araçları, marketler başta olmak üzere kalabalık ortamlarda maske takma zorunluluğu da getirildi.
 
Cumhurbaşkanı Erdoğan da açıklamasında; "Bu gece itibariyle ülkemizin 30 büyük şehri ile akciğer rahatsızlıklarının sık görüldüğü Zonguldak ilimizi belirli isitisnalar haricinde araç giriş çıkışına kapatıyoruz" dedi. Erdoğan ayrıca sokağa çıkma yasağını 20 yaş ve altına da geldiğini belirterek, "1 Ocak 2000 ve üstü tarihli doğumlularda tıpkı 65 yaş üstü gibi sokağa çıkamayacaktır" ifadelerini kullandı
 
Erdoğan, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınına karşı alınan tedbirleri açıkladığı konuşmasında, dünyanın en gelişmiş ülkelerinin bile çok ciddi bocalama yaşadığı bu süreçte Türkiye'nin hem hazırlık hem malzeme hem de müdahale konusunda sağlam duruş sergilediğini söyledi.
 
Türkiye'deki Kovid-19 hastalarının veya bunlara hastalığı bulaştıranların önemli bir bölümünde Avrupa ve ABD seyahati hikayesi olmasının düşündürücü olduğunu dile getiren Erdoğan, "Batı ülkelerinin sağlık sistemlerinin yeteri kadar kapsayıcı olmaması sebebiyle hastalığın teşhisinde ve vaka sayısı arttıktan sonra da tedavisinde yetersiz kaldıkları çok açıktır." ifadesini kullandı.
 
"Türkiye en başından itibaren elindeki veriler çerçevesinde tüm tedbirleri alarak hastalığın ülkemize girişini geciktirmiştir." diyen Erdoğan, hastalığın ilk kez görülmesinin ardından da ülke genelinde vaka tespiti ve tedavisinin oldukça başarılı şekilde yürütüldüğünü vurguladı.
 
"TÜRKİYE BU KÜRESEL SALGINA VE ONUNLA BAŞLAYAN BÜYÜK KRİZE EN HAZIRLIKLI ÜLKELERDEN BİRİDİR"
 
Erdoğan, "Şu an itibarıyla dünyada salgından etkilenenlerin tespit edilebilen sayısı 1 milyon 30 bine, Kovid-19 hastalığından ölenlerin sayısı da 55 bine ulaşmıştır. Ülkemiz de toplamda 20 bin 921 hasta, 425 ölüm, 484 taburcu sayısı ile nüfus ve salgın tehdidi bakımından mukayese edilebilecek ülkelerin tamamından daha iyi bir yerdedir." diye konuştu.
 
Erdoğan, şöyle devam etti:
 
"Maske, test kiti, temizlik malzemeleri başta olmak üzere, salgınla mücadele için gereken temel araçları kendimizin üretiyor olması, bizi mutlak dışa bağımlılıktan kurtarmıştır. Kapsayıcı genel sağlık sigortamızın, yaygın ve modern hastane ağımızın yetişmiş ve yeterli sayıda sağlık personelimizin önemi, bu süreçte çok daha iyi ortaya çıkmıştır. Aynı şekilde temel gıda maddelerinin neredeyse tamamında kendi kendimize yeterli olmanın ötesinde, net ihracatçı konumunda bulunmamız da ülkemize büyük avantaj sağlıyor. Dolayısıyla Türkiye bu küresel salgına ve onunla başlayan büyük krize en hazırlıklı ülkelerden biridir. Tek yapmamız gereken, birliğimize, beraberliğimize, kardeşliğimize sıkı sıkıya sahip çıkarak, salgın tehdidi geçene kadar kurallara harfiyen uymaktır."
 
Bilim Kurulunun hastalığın dünyadaki ve ülkedeki gelişimini anbean takip ettiğine dikkati çeken Erdoğan, buna göre alınması gereken tedbirlerin Bilim Kurulu tarafından belirlenerek hükümete tavsiye olarak iletildiğini dile getirdi.
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, şunları kaydetti:
 
"Cumhurbaşkanlığı olarak biz de bakanlık ve kurumlarımızla birlikte dünyadaki ve ülkemizdeki tüm gelişmeleri göz önünde bulundurarak kararlarımızı alıyor ve uygulamaya geçiriyoruz. Hep söylediğim gibi özellikle milletimizden beklentimiz her bireyin kendi karantinasını kendi uygulamasıdır. Genel olarak halkımızın kurallara riayet hususunda hassasiyet gösterdiğini biliyor ve herkese şükranlarımı sunuyorum. Ancak sayıca az da olsa sosyal izolasyon, sosyal mesafe, temizlik gibi temel kurallara uymayanların bulunduğunu da görüyoruz. Bunun için gönüllü olarak uygulanması gereken kuralları aşamalı bir şekilde zorunlu hale dönüştürmemiz gerekebiliyor."
 
Daha önce şehirler arası toplu taşımayı izne bağladıklarını, kendi arabalarıyla şehirler arası yolculuk yapan vatandaşları da şehir girişlerinde kontrole tabi tuttuklarını anımsatan Erdoğan, şöyle devam etti:
 
"Bu gece itibarıyla 30 büyükşehir ile akciğer rahatsızlıklarının sık görüldüğü Zonguldak ilimizi, belirli istisnalar haricinde araç giriş çıkışına kapatıyoruz. Bu şehirlerimize gıda, ilaç ve temizlik malzemesi gibi zorunlu ihtiyaç malzemeleri nakli ile İçişleri Bakanlığı genelgesinde belirtilen sektörlerin lojistik araçları dışında giriş çıkış yapılamayacaktır. Ülke içinde yük ve izinli yolcu taşımacılığı yapanlar ile uluslararası yük taşımacılığı yapan araçların bu şehirlerden transit geçişleri ise devam edecek. İl Pandemi ve İl Hıfzısıhha Kurulları, kendi şehirlerinin ihtiyaçlarına göre bu tedbirleri daha da genişletebilecektir. 30 büyükşehrimiz ile Zonguldak'ta başlatacağımız araç giriş çıkışı yasağını, ilk etapta 15 gün süreyle uygulayacağız. Gerekirse süreyi daha da uzatacağız."
 
20 YAŞ ALTINA SOKAĞA ÇIKMA KISITLAMASI!
 
Bir başka tedbire işaret eden Erdoğan, "Ülkemizin tamamında daha önce 65 yaş üzerine uyguladığımız sokağa çıkma kısıtlamasını 20 yaş altı için de getirmektir. Gece yarısından itibaren 1 Ocak 2000 ve üstü tarihli doğumlular da tıpkı 65 yaş üstü gibi sokağa çıkamayacaktır. Bununla gençlerimizi de çocuklarımızı da ciddi manada kontrol altına, karantina altına almak durumundayız. Yani '65 yaş üstü sıkıntıda da 20 yaş altı sıkıntıda değil' diye elimizde böyle bir garanti yok." diye konuştu.
 
Cumhurbaşkanı Erdoğan, vatandaşların sadece çalışma ve temel ihtiyaç malzemelerini temin için sokağa çıkmasını, bunun dışında herkesin evinde kalmasını sağlamayı amaçladıklarını vurguladı.
 
"İKAZLARA UYMAYANLARA GEREKEN İDARİ VE ADLİ CEZALAR UYGULANACAKTIR"
 
Dışarıya çıkmak zorunda olan vatandaşlar için de yeni bir uygulama başlattıklarına dikkati çeken Erdoğan, sözlerini şöyle sürdürdü:
 
"Yarından itibaren pazar yerleri ve marketler gibi insanların toplu şekilde bulunduğu tüm alanlarda herkesin maske takması zorunlu olacaktır. İnsanların toplu olarak çalışmaya devam ettiği iş yerlerinde de benzer tedbirler alınacaktır. Tüm bunlara ilave olarak, Türkiye genelinde insan hareketliliğini azaltmak için gereken tedbiri almayı sürdüreceğiz. Şehirlerimizin tamamında insan hareketliliğini azaltmak için gereken ilave tedbirler, yarından itibaren İl Pandemi ve İl Hıfzısıhha Kurulları tarafından alınıp uygulanabilecektir. Sokaklar dahil tüm kamuya açık mekanlarda kalabalık oluşturacak şekilde asla bir arada bulunulamayacak, sosyal mesafeye en az 3 adım olarak mutlaka riayet edilecektir. İkazlara uymayarak aksi yönde davranışlar sergilemekte ısrar edenlere gereken idari ve adli cezalar tereddütsüz şekilde uygulanacaktır."
 
Erdoğan, "Amacımız vatandaşımıza eziyet etmek değil, hem kendi sağlığını hem de onlarla temas edenlerin sağlığını güvence altına almaktır. Ülkemizde hayatı ne zaman normalde döndürebileceğimiz 83 milyon olarak bizlerin elindedir. Kurallara ne kadar iyi riayet edersek, salgının seyrini o derece hızlı kontrol altına alır ve tehdidi tamamen ortadan kaldırabiliriz. Aksi halde bugün üzüntüyle takip ettiğimiz kimi ülkelerin durumuna düşmemiz kaçınılmazdır. Milletime güveniyorum. Attığımız her adımda bu güvenin tezahürlerine şahit olabiliyoruz." dedi.
 
"OKMEYDANI, PROF. DR. CEMİL TAŞCIOĞLU ŞEHİR HASTANESİ OLARAK ANILACAK"
 
Erdoğan, salgınla mücadele sürecinde en büyük yükü omuzlayan sağlık çalışanlarına da ayrıca teşekkür ederek, milletin doktorundan hemşiresine, teknisyeninden temizlik görevlisine kadar tüm sağlık çalışanlarının gösterdiği fedakarlığı asla unutmayacağını söyledi.
 
Cumhurbaşkanı Erdoğan, konuşmasını koronavirüs nedeniyle hayatını kaybeden Prof. Dr. Cemil Taşçıoğlu'nun adının Okmeydanı Eğitim ve Araştırma Hastanesi'ne verileceğini söyleyerek tamamladı:
 
"Geçtiğimiz günlerde Kovid-19 hastalığından kaybettiğimiz Prof. Dr. Cemil Taşcıoğlu Hocamızın adını Okmeydanı Eğitim Araştırma Hastanemize vereceğimizi, yani bundan böyle bu hastane artık Hocamızın adıyla bir şehir hastanesi olarak, Prof. Dr. Cemil Taşcıoğlu Şehir Hastanesi olarak anılacaktır. Cemil Hocamıza Allah'tan rahmet diliyorum. Allah taksiratını hasenata tebdil etsin. Eşine ve tüm ailesine sabırlar diliyorum. Bu salgında hayatını kaybeden tüm vatandaşlarıma da Allah'tan rahmet, yakınlarına başsağlığı diliyorum. Ülkemizin önündeki aydınlık günlerin yakın olduğu inancımı yineleyerek, sizleri sevgiyle saygıyla selamlıyorum."
twitter takip