Nureddin Nebati'den enflasyon açıklaması: Yüreğimizle halledeceğiz

Nureddin+Nebati%E2%80%99den+enflasyon+a%C3%A7%C4%B1klamas%C4%B1:+Y%C3%BCre%C4%9Fimizle+halledece%C4%9Fiz
ABONE OL

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, enflasyondaki yükselişi 'Yüreğimizle halledeceğiz' açıklamasında bulundu.

Duvar'da yer alan habere göre, Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati  'son iki yılda ekonomide gösterdikleri başarıyı tüm dünyanın gördüğünü ve taktir ettiğini' ifade etti.

Türkiye Katılım Bankaları Birliğinin (TKBB) 21. Olağan Genel Kurulu'nda konuşan bakan Nebati'nin açıklamalarından öne çıkan başlıklar şöyle:

Katılım Bankaları Birliği'nin toplam aktifleri 467 milyar TL'ye ulaşmış durumda. Katılım bankalarının şube sayısı mart 2022 itibarıyla 1321 olurken çalışan sayısı 17 bine ulaştı.

Tüm dünya son 40 yılın en yüksek enflasyon oranlarıyla karşı karşıya. Bazı ülkelerde, örneğin İspanya'da üretici fiyatları negatiflerden yüzde 40'lara erişmiş seviyede.

Kaynaklarımızı en etkili şekilde kullanıyor ve maliyetleri sübvanse ediyoruz. 2021 yılında yüzde 36, 2022 yılında ocak - mart döneminde yüzde 28'lik bir sübvansiyon sağladık. Sanayicilerimizi destekliyoruz.

Hane halkında kullandığımız doğalgazda yüzde 78 oranında vatandaşlarımızı desteklemeye devam ediyoruz.

Ekonomide son 2 yılda gösterdiğimiz başarı tüm dünyada takdir görüyor. Öncü göstergeler bu yılın ilk çeyreğinde güçlü ve dengeli büyüme eğilimini sürdüğünü gösteriyor. Mart ayı itibarıyla toplam istihdam 30 milyonu geçti. Ekonomimiz üretiyor, ihraç ediyor ve istihdam oluşturuyor ve daha önemlisi bunu yaparken net olarak organik ve sürdürülebilir bir büyümeyle ortaya koyuyor. Bütün bunları Türkiye ekonomi modeliyle başarıyoruz. Makro ekonomik hedeflere ulaşmakta finansal istikrarının öneminin farkındayız.

twitter takip