Nebati: Enflasyonu düşürmek için sert tedbirler alabilirdik ama biz büyümeyi tercih ettik

Nebati:+Enflasyonu+d%C3%BC%C5%9F%C3%BCrmek+i%C3%A7in+sert+tedbirler+alabilirdik+ama+biz+b%C3%BCy%C3%BCmeyi+tercih+ettik
ABONE OL

Hürriyet gazetesi köşe yazarı Abdülkadir Selvi, Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati'nin AK Parti'nin Kızılcahamam kampında yaptığı konuşmayı okurlarına aktardı.

Hürriyet gazetesi köşe yazarı Abdulkadir Selvi, AK Parti’nin haftasonu Kızılcahamam'da gerçekleşen kampıylailgili bir yazı yazdı.

Kampta, Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati’nin bir sunum yaptığını aktaran Selvi, bakanın şu ifadeleri kullandığını yazdı:

"Dövizi düşürmek için yüksek faiz artışı yapabilirdik. Ama o zaman üretim bundan olumsuz etkilenirdi. Biz bir yol ayrımına gittik. Enflasyonla birlikte büyümeyi tercih ettik. Yoksa enflasyonu düşürmek için çok sert tedbirler alabilirdik. Yüksek faiz artışı yapardık. O zaman üretim dururdu. Kur korumalı TL’ye geçerek bir yandan doları frenledik. Diğer yandan üretimi ve büyümeyi tercih ettik. Bu sistemden dar gelirliler hariç üretici firmalar, ihracatçılar kâr ediyorlar. Çarklar dönüyor. Büyümeyi tercih ettiğimiz için büyüme rakamları iyi geliyor, büyüme istihdama da olumlu olarak yansıyor. Ama biz dar gelirli vatandaşlarımıza yönelik gelirlerini arttırıcı düzenlemeler yapıyoruz. Böylece onları enflasyonun karşısında korumaya çalışıyoruz."

 

twitter takip