Mahfi Eğilmez açıkladı: Enflasyon bir anda nasıl düştü?

Mahfi+E%C4%9Filmez+a%C3%A7%C4%B1klad%C4%B1:+Enflasyon+bir+anda+nas%C4%B1l+d%C3%BC%C5%9Ft%C3%BC?
ABONE OL

Ekonomist Mahfi Eğilmez, Aralık ayındaki enflasyon düşüşüne neden olan başta benzin fiyatlarındaki indirim olmak üzere piyasaya yapılan müdahaleleri yazdı.

Aralık ayı resmi enflasyonu yüzde 1.18 olarak açıklandı. Yıllık enflasyon da yüzde 64.27'ye geriledi. Bağımsız araştırma kurumu ENAG ise Aralık ayı enflasyonunu 5.18 olarak açıkladı.

Ekonomist Mahfi Eğilmez, Aralık ayındaki enflasyon düşüşünün 6 temel nedenini kişisel blogunda şöyle açıkladı:

"Aralık ayında enflasyon oranının düşük çıkmasının nedeni konusunda şunları sıralayabiliriz: (1) Benzin fiyatlarında indirimler yapıldı. (2) Piyasaya döviz satışıyla müdahale dışında bankalar ve tasarruf sahipleri üzerinde pek çok baskı yaratan uygulama yürürlüğe kondu ve Dolar / TL kurunun Aralık ayı boyunca sabit kalması sağlandı. (3) Kira artışlarında yüzde 25’lik sınır devam etti. (4) Piyasada fiyatlara müdahaleler yapılarak fiyat artışlarının daha fazla olması önlendi. (5) Bankalara yüzde 8 – 10 dolayında faizle Devlet Tahvili satılarak bütçe açığının bir bölümü bankalara finanse ettirildi. (6) Enflasyon muhasebesi uygulaması yürürlüğe konmayarak şirket kârlarının yükselmesi sonucu kurumlar vergisinin artması ve böylece vergi gelirlerinin olması gereken den fazla gerçekleşmesi sağlandı. 

Bütün bunların sonucunda enflasyon aylık olarak Aralık ayında yüzde 1,18 çıktı. 2022 yılının Aralık ayı enflasyonu yüzde 13,59 idi. "

twitter takip