Hazine ve Maliye Bakanı Nebati: Enflasyon sadece devletin çözeceği bir sorun değil

Hazine+ve+Maliye+Bakan%C4%B1+Nebati:+Enflasyon+sadece+devletin+%C3%A7%C3%B6zece%C4%9Fi+bir+sorun+de%C4%9Fil
ABONE OL

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, ülkede her geçen gün tırmanan enflasyon oranıyla ilgili konuştu.

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, Türkiye Bankalar Birliği'nin (TBB) 65. Genel Kurulu'nda konuştu.

Artan enflasyon oranıyla ilgili "Sadece devletin çözeceği bir sorun değil" diyen Nebati, şöyle konuştu:

Örneğin ABD yönetimi, enflasyonla mücadele kapsamında 6 ay boyunca günde 1 milyon varil petrolün stratejik rezervlerden arz edilmesine karar verdi. Ayrıca birkaç şirketin tekelinde olan et sektöründeki rekabeti artırmak için bağımsız et işleme tesislerine destek verdi. Çin, kömür üretiminde yurtiçi üretim kapasitesini artırırken, enerji arzına yönelik kömür ithalatındaki vergi oranını sıfırlamış, demir cevheri gibi emtia ürünlerinin ithalatını artırarak stokçuluk yapanlara karşı sert önlemler devreye almıştır. Meksika hükümeti, temel gıda maddelerindeki fiyat artışlarını sınırlamak için şirketlerle anlaşma yoluna giderken, önümüzdeki altı ay boyunca belirli ihtiyaç maddelerinin fiyatlarının sabitlenmesini de kararlaştırdı."

Nebati, tüm bu olumsuz gelişmeler karşısında mevcut kaynakları etkin kullanarak vatandaşların ve üreticilerin maruz kaldıkları fiyat artışlarını ciddi oranda sübvanse ettiklerini ve destek verdiklerini anlattı.

"Öncü veriler ilk çeyrekte yüzde 7 büyüyeceğimizi gösteriyor"

Cari açık sorununu ve bunun neden olduğu sorunları kökten çözmek için tasarladıkları Türkiye Ekonomi Modeli ile ülkenin, tüm küresel olumsuzluklara rağmen istikrarlı ve güçlü bir şekilde büyümeye devam ettiğini dile getiren Nebati, sözlerini şöyle sürdürdü:

Öncü göstergeler ışığında, bu yılın ilk çeyreğinde güçlü ve dengeli büyüme eğiliminin sürdüğünü rahatlıkla söyleyebiliriz. Yarın, GSYH ilk çeyrek verileri açıklandığında buna inşallah hep beraber şahit olacağız. Öncü veriler, büyümenin 2022 yılının ilk çeyreğinde yıllık olarak yüzde 7 civarında gerçekleşeceğine işaret ediyor

Dünya Bankası Türkiye'nin 2022 büyüme tahminin yüzde 2'den yüzde 1.4'e, IMF ise yüzde 3,3'ten yüzde 2,7'ye çekmişti.

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Standard & Poor's (S&P) de, mart ayında gelişmekte olan piyasalar için 2022 yılı GSYH büyüme tahminini yüzde 4,8'den yüzde 4,0'a indirirken Türkiye için yüzde 3,7 olan tahminini de yüzde 2,4'e indirmişti. S&P, Türkiye'nin 2023 yılı büyüme tahminini ise yüzde 3,1'den 2,9'a indirmişti.

Nebati, artan üretim potansiyeli ve yüksek katma değerli üretimle cari açık sorununu kalıcı olarak çözmeyi hedeflediklerini söyledi.

"Enflasyondaki görünümün bozulması geçici"

"Enflasyondaki yükselişte arz yönlü ve maliyet artışı kaynaklı faktörlerin ön plana çıktığını ve bu nedenle enflasyon görünümündeki bozulmanın geçici nitelikte olduğunu düşünüyoruz" diyen Nebati, fiyat artışlarının vatandaşlara asgari düzeyde yansımasına yönelik adımlar atmaya devam ettiklerini ifade etti.

"Bu yıl iç tüketimden fazla hububat üretimi bekliyoruz"

Nebati, enflasyonun ardındaki yapısal etmenlere ilişkin çalışmaları Fiyat İstikrarı Komitesi ile Gıda ve Tarımsal Ürün Piyasaları İzleme ve Değerlendirme Komitesi çatısı altında sürdürdüklerine değinerek, "Gıda arz güvenliğindeki sürdürülebilirliği teminen, ekilmeyen tarım arazilerinin de tarımsal amaçlı kullanımına ilişkin çalışmaları önceliklendiriyoruz" dedi.

Komite bünyesinde, gıda ve tarımsal ürün piyasalarındaki gelişmeleri yakından takip ettiklerini vurgulayan Nebati, kurumlar arası iş birliğini yoğun bir şekilde sürdürdüklerini anlattı.

"Enflasyon sadece devletin çözeceği bir sorun değil"

Bakan Nebati, enflasyonla mücadeleyi tek boyutlu olarak sadece devletin çözeceği bir sorun olarak görmediklerinin, tüm paydaşlarla tam uyum içerisinde koordineli bir şekilde hareket etmeyi gerektiren çok boyutlu bir mesele olarak değerlendirdiklerini söyledi.

Nebati, devlet olarak kendi yaptıklarına ek olarak firmaların da fiyat politikalarında cesur adımlar atma yönündeki düşüncelerini sonuna kadar desteklediklerini kaydederek, "Fiyatları istikrara kavuşturana kadar, milletimizi enflasyon baskısı altında ezdirmemek için hep birlikte azimle çalışmaya devam edeceğiz" diye konuştu.

 

twitter takip