Bakan Nebati: Ben bu enflasyonla sokağa çıkabiliyorum

Bakan+Nebati:+Ben+bu+enflasyonla+soka%C4%9Fa+%C3%A7%C4%B1kabiliyorum
ABONE OL

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, enflasyonla ilgili konuştu.

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, katıldığı televizyon programında gündeme dair açıklamalarda bulundu. Enflasyonla ilgili Nebati şu ifadeleri kullandı;

*Biz büyümeden taviz vermiyoruz. Bundan taviz vermediğimiz için enflasyon biraz zaman alır. Emtia, petrol fiyatları çok yükseldi. 2021’de her şey yeşilken sarıya (yani kötüye) gitmeye başladı.

*Emtia, petrol piyataları şuanda gevşemeye başladı. Bizim en büyük problemimiz petrol. Dolayısıyla, emtia ve petrolün yüksek olması bizi enflasyonla mücadelede biraz yavaşlatıyor.

*Biz şuanda enflasyonla ilgili çok önemli adımlar atıyoruz. Bu piyasaya da yansıyor. Aralık ayından sonra bir sorunla karşılaşmazsak ocak ve şubat ayında enflasyon belirli bir seviyeye düşmüş olacak.

BAKAN NEBATİ’DEN İLGİNÇ ENFLASYON ANISI

Programda Bakan Nebati, başka bir ülkenin bakanıyla yaptığı enflasyon konuşmasını da anlattı. Nebati, şu ifadeleri kullandı;

“BEN BU ENFLASYONLA SOKAĞA ÇIKABİLİYORUM”

“Yabancı ülkenin bir bakanıyla sohbet ediyoruz; ‘sizin enflasyon çok yüksek’ dedi ben de doğru dedim. Biz bununla mücadele edeceğiz, bunu çözeceğiz, kararlıyız ama bakın ben bu enflasyonla sokağa çıkabiliyorum. Siz yüzde 10’luk enflasyonla sokağa çıkamıyorsunuz.”

“‘ERDOĞAN GİTSİN’ DİYENLER HAYAL KIRIKLIĞINA UĞRAYACAK”

Bakan Nebati, tahıl kriziyle ilgili de şu ifadeleri kullandı;

*Sıkıntıları bertaraf edecek bir hükümet iş başında. Dar gelirlilerin korunması için gerekli adımları atıyoruz.

*Ben ümitliyim. Türkiye salgın döneminde olduğu gibi şimdi de başarılı bir sonuç elde edecek. “Erdoğan gitsin” diyenler hayal kırıklığına uğrayacak.

*Anlaşma sonrası tahıl fiyatları düştü. Tahıl koridoruyla dünyanın temel problemleri çözüldü. Bu Recep Tayyip Erdoğan etkisidir. Muhalefet teşekkür bile etmiyor.

*Türkiye gibi faiz politikası uygulayan ülkeler çoğunlukta. Muhalefet enflasyonla mücadeleyi faizde görüyor.

twitter takip